Menu
Podróże / Rozrywka / Życie

5 kreatywnych projektów z Nowym Jorkiem w roli głównej

Nowy Jork jest jednym z tych miast, do których czuję potrzebę częstego powrotu. Pomijając już to, że jest jedyny w swoim rodzaju i że wiążę z nim dużo bardzo dobych wspomnień, nieustannie się zmienia. I to raczej na gorsze niż lepsze, dlatego chciałabym ponownie zobaczyć miejsca, których może za chwilę nie będzie. Mam jednak nadzieję, że zanim wszystkie moje ulubione zakątki zastąpią sieciówki i nowe budynki mieszkaniowe, zdążę się tam jeszcze kilka razy wybrać. Popularność miasta w każdym razie nie spada, przyciąga coraz więcej ludzi i wciąż inspiruje, a dzięki internetowi widać to chyba najwyraźniej. Miasto jest regularnie tematem wszelkich kreatywnych inicjatyw, które podbijają sieć. W ostatnich dniach trafiłam właśnie na kilka takich świeżych i ciekawych projektów związanych z NYC i pomyślałam, że podzielę się nimi z Wami w formie posta. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o każdym z projektów, kliknijcie w jego tytuł.

 

WRAPPED

Ciężko wyobrazić sobie, że na długo zanim Manhattan stał się betonową dżunglą, był domem dla tysięcy różnych gatunków zwierząt i roślin, a różnorodnością biologiczną dorównywał parkom Yosemite czy Yellowstone.
Wielokrotnie nagradzana, krótka animacja “Wrapped” przedstawia przyszłość NYC bez ludzi, gdzie kontrolę ponownie przejmuje natura. Patrząc na to, jak bardzo to miasto zmieniło się na przestrzeni kilkuset lat, wersja zagłady nie jest w sumie aż tak surrealistyczna.

 

 

THE READING PROJECT

“Zamiast dzielić się kolejnym selfie, podzieliłam się moimi książkami ze światem” – takim zdaniem rozpoczyna opis swojego projektu Shaheryar Malik. Londyńczyk pracujący i mieszkający w NYC porzucił w różnych częściach miasta stosy swoich książek dla przechodniów. Pomysł na podzielenie się cząstką siebie w formie książki wziął się z jego negatywnych obserwacji sposobu komunikacji w social media. Malik zostawił w każdej książce krótką notkę z kontaktem do siebie. W ten sposób nawiązał kontakt z ponad 70 osobami z 30 krajów.

static1.squarespace.comstatic1.squarespace.comastatic1.squarespace.combstatic1.squarespace.comc(pics by Daniel Yim)

 

 

MISPLACED

Fotograf Anton Repponen wybrał kilkanaście popularnych budynków nowoczesnej architektury Nowego Jorku i przeniósł je z miejskiego krajobrazu w odizolowane lokalizacje. Zdjęciom towarzyszą fikcyjne historie autorstwa Jona Earle, na temat tego w jaki sposób budynek IAC trafił na środek pustynii, albo dlaczego Crysler Building ukrywa się w górach.

upload-27d18020-01d2-11e6-8060-9b1cad6a3bbbupload-bb304990-01d3-11e6-ba06-5347e2a353b4upload-db36f230-01d2-11e6-a1cb-9908ffee4dda(pic source: misplaced.design)

 

 

ILLUSTRATING NEW YORK CITY’S SUBWAY STATIONS

Poniższy kilkuminutowy film opowiada o pasji i projekcie Philipa Coppoli, zafascynowanego nowojorskimi stacjami metra mieszkańca miasta. Coppola od 38lat szkicuje stacje ze wszystkimi charakterystycznymi elementami skupiając się na każdym najmniejszym detalu. Artysta przewiduje, że projekt powinien zdołać zakończyć w 2040, kiedy będzie miał 90 lat.

 

 

 

PSYCHO- BARN AT THE MET ROOFTOP

Moje dwie ulubione części Metropolitan Museum of Art, to ich dział fotografii oraz dach z panoramą na Central Park i otaczające zielony prostokąt wieżowce. Co roku, między wiosną a jesienią, dach muzeum zdobi instalacja artstyczna. Cztery lata temu załapałam się na pierwszą instalację z tej serii. Tegoroczna wyjątkowo przypadła mi do gustu. Brytyjska artystyka Cornelia Jones, przygotowując się do wystawy i szukając pomysłów natknęła się na obraz Edwarda Hoppera “House by the Railroad” (1925), który był też inspiracją dla Alfreda Hitchcocka pracując przy filmie “Psychoza”. Artystka odtworzyła upiorny dom na dachu The MET korzystając z drewnianych belek starej stodoły. Na tle nowojorskich drapaczy chmur wygląda super nietypowo.

888(pic source: Alex Franklin via archpaper.com)Hitch_House(pic source: theartofilm.blogspot.com)

HouseClose(pic source wired.com)