Menu
Food / Przepisy

Czekoladowy placek z orzechami pekan – przepis na pie

Ciasto pekanowe

Jutro ostatni czwartek listopada, co w Stanach oznaczać może tylko jedno – Thanksgiving.
Odkąd doświadczyłam Święta Dziękczynienia w San Francisco oraz Nowym Jorku i co roku żałuję, że mnie omija. Jest jak druga Gwiazdka, świętowana w rodzinnej lub przyjacielskiej atmosferze przy stole zastawionym znakomitymi potrawami. Mam z tego dnia dużo dobrych wspomnień. A niezliczona ilość przepisów jakie przewija mi się przed oczami w ostatnich dniach w internecie sprawia, że tym bardziej chciałabym tego dnia przenieść się za ocean.

Namiastka Thanksgiving

Jako namiastkę święta upiekłam chocolate pecan pie. Słynne, ciasto pekanowe, które znajdzie się zapewne na części jutrzejszych stołów. Jednak zanim to się stanie, najpierw trafi do Was w formie przepisu!  Muszę przyznać, że podczas Święta Dziękczynienia w NYC, pośród różnych ciast, pie i słodkich kąsków, ten czekoladowy placek z pekanami był moim ulubionym deserem.
Mocno maślane kruche ciasto, nadzienie z ciemnej czekolady. I wykończenie z orzechów pekan, które w moim prywatnym rankingu orzechów biją się o miejsce pierwsze.
Straciłam przy pieczeniu spodu placka trochę nerwów i powtarzałam pieczenie. Mimo wszystko zdecydowanie było warto, bo jest przepyszny. W wszelkie ważne punkty, żeby tych trudności Wam oszczędzić, zawarłam w poniższym przepisie!


Ciasto pekanowe – przepis na czekoladowy placek z orzechami pekan, czyli jak zrobić pie w nastroju Święta Dziękczynienia
Składniki:

Kruche ciasto

  • 150g mąki
  • 130g masła (nieco więcej niż pół wcześniej zamrożonego i druga część z lodówki)
  • 1/2 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki octu jabłkowego
  • 80ml lodowatej wody

Nadzienie

  • 170g orzechów pekan
  • 60g gorzkiej czekolady
  • 80g masła
  • 3 łyżki miodu
  • 3 łyżki brązowego cukru
  • 4 jajka
  • 1 łyżka ciemnego kakao
  • 2 łyżki rumu 
Przygotowanie:

Wymieszaj w misce mąkę, cukier i sól. Masło z lodówki pokrój na drobne kawałki wielkości groszku i w miarę możliwości zamrożone również. Dodaj masło do miski z mąką.
Lodowatą wodę wymieszaj z octem, w misce z mąką i masłem zrób otwór na środku i wlej wodę z octem. Używając drewnianej łyżki wymieszaj składniki aż względnie się połączą. Ciasto nie ma być w żadnym wypadku gładkie, chodzi tylko o to, żeby udało się skleić je w kupę. Jeżeli w trakcie mieszania wygląda na zbyt suche, dodaj odrobinę więcej zimnej wody.
Ciasto uformuj w rozpłaszczoną kulę i wsadź do zamrażalnika na 1-2h.

Obsyp blat oraz wałek mąką i delikatnie rozwałkuj pierwszą część zamrożonego ciasta, do grubości ok 0.5cm. Jeżeli jest całkowicie zamrożone, odczekaj aż nieco zmięknie. Rozwałkowane ciasto nie musi mieć idealnego kształtu, chodzi o to, żeby pasowało do formy do pieczenia (typowej do pie). Kiedy jest gotowe, przełóż je na formę (owijając delikatnie wokół wałka), podziurkuj widelcem spód, odetnij zwisające boki i ugnieć (np. na jeden z tych sposobów).
Wstaw do lodówki na 20-30 min.

Pieczenie

W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 190’C i włóż do środka rozsypane na blasze/ papierze do pieczenia orzechy pekan i podpiecz ok 10min.

Schłodzony spód placka wyłóż folią aluminiową, wypełnij fasolą/ grochem/ ryżem i wstaw do piekarnika. Obciążenie spodu jest ważne, żeby ciasto nie skurczyło się zanadto w trakcie pieczenia. Piecz 20min, następnie zdejmij folię z wypełnieniem i włóż z powrotem do piekarnika na 5min, żeby spód nabrał koloru.
Dobrze jest też na półkę pod piekący się placek wstawić blachę wyłożoną papierem do pieczenia (lub silikonową formą) ze względu na masło, które może kapać z formy w trakcie pieczenia. 

W czasie pieczenia spodu, w rondlu na niewielkim ogniu roztop czekoladę i masło, wymieszaj do połączenia składników i odstaw do ostygnięcia. Roztopioną czekoladę dodaj do większej miski i wymieszaj trzepaczką razem z resztą składników: miodem, cukrem jajkami, kakao, rumem.
Nadzieniem napełnij spód placka, a na wierzchu ułóż podprażone orzechy pekan.
Piec placek przez ok 30 min na półce w piekarniku poniżej środka, aż nadzienie będzie sztywne, a kruche  ciasto złociste na brzegach.

 

Ciasto pekanowe – czekoladowe pecan pie

Ciasto pekanowe – czekoladowe pecan pie

Na blogu znajdziecie też posta z pomysłami na dania z okazji Święta Dziękczynienia