Menu
Podróże

Cinque Terre zwiedzanie – fotorelacja

Cinque Terre zwiedzanie

Monterosso al Mare – Vernazza – Corniglia – Manarola – Riomaggiore

Cinque Terre to fragment wybrzeża Ligurii, do którego zalicza się pięć powyższych miejscowości. Leżą na tyle blisko siebie, że całą trasę można przejść na pieszo. Obejmuje kilka różnych tras, najładniejsza z nich, prowadząca tuż przy wybrzeżu jest płatna. Nie mieliśmy czasu na okrężne drogi, nie chciało nam się kombinować z częściowo zamkniętymi szlakami, więc wybraliśmy ten standardowy. Zostawiliśmy auto w La Spezia, wsiedliśmy w pociąg i pojechaliśmy do położonego kilka minut dalej Monterosso.

Pierwsza miejscowość na szlaku sprawiała wrażenie najbardziej eleganckiej, z trzech pozostałych miała najłatwiejszy dostęp do plaży, ale też zrobiła na mnie najmniejsze wrażenie. Gdybyś ktoś musiał jedną z nich skreślić, to Monterosso można pominąć bez większego żalu. To tutaj rozpoczął się szlak, opłata za wejście do parku narodowego i odcinek z największą ilością turystów. Z czasem ścieżka się przerzedza i ludzi jest coraz mniej. Nie są to jednak tłumy, przez które człowiek ma ochotę smatąd uciekać, przynajmniej nie we wrześniu. Może latem bywa gorzej. Tak czy inaczej nie każdy turysta pokonuje bez problemu kilku-kilkunastokilometrowe odcinki pieszo, więc najwięcej ludzi spotyka się w miasteczkach. Leniwą opcją jest zwiedzanie ich pociągiem, ale wtedy omija się to, co najlepsze.

Trafiliśmy na piękną pogodę, idealne tło do spaceru. Nie pamiętam ile zajmowało nam przejście od jednego miasteczka do drugiego, ale zaczęliśmy mniej więcej w południe, a z powrotem w La Spezii byliśmy przed północą. Na piątą lokalizację- Riomaggiore nie starczyło nam czasu, dlatego najlepiej albo zacząć wcześnie rano, albo rozplanować sobie na Cinque Terre dwa-trzy dni i zrealizować wszystko wolnym tempem.

IMG_9941doubBuongiorno! Pieczywo, suchary, kruche ciasto, masło i domowe konfitury. Śnadanie to najnudniejszy posiłek włoskiej kuchni, ale kolacje przebaczają wszystko.
IMG_9939aa

Cinque Terre zwiedzanie
IMG_9949aa
Monterosso.
IMG_9943doub
IMG_9950aa
Nawet w zatłoczonym miejscu nad morzem jest sposób, żeby pobyć w ciszy i spokoju. Wystarczy dmuchany materac i trochę siły w nogach, żeby wypłynąć kawałek od brzegu.
cinque terre zwiedzanie

Cinque Terre zwiedzanie

cinque terre zwiedzanie

Cinque Terre zwiedzanie

IMG_9951doub
Tarasy uprawne, a na nich między innymi winogrona i oliwki.
IMG_9954aa
Monterosso daleko za nami, zaczęliśmy wyptrywać Vernazzy.
IMG_9959doub
W końcu wyłoniła się za jednym ze wzgórz.
IMG_9969doub
IMG_9970aa
Sama Vernazza była przepełniona ludźmi i lepiej patrzy się na nią z daleka niż będąc na jej ulicach, ale z odwiedzonych miejscowości Cinque Terre była najatrakcyjniejsza do fotografowania z góry.
IMG_9982a
IMG_9976aa
IMG_9993doub
IMG_0015doub
IMG_0019doub
Po przejściu miasteczka, wchodząc z powrotem na szlak na pożegnanie wyłania się ostatni świetny widok.
IMG_0025a
A potem znowu kilka kilometrów do przejścia ścieżką, aż na szczycie wzgórza pojawi się Corniglia.
IMG_0028a
IMG_0029aa
W Corniglii spędziliśmy najwięcej czasu. Na tym etapie mieliśmy już ochotę na kąpiel w morzu.
IMG_0033doub
IMG_0040doub
IMG_0036doub
IMG_0043aa
Corniglia położona jest wysoko nad wodą, zejście na “plażę” wymaga pokonania wielu schodów, ale chyba dzięki temu miejsce nie było przepełnione ludźmi.
IMG_0023doub
IMG_0051doub
IMG_0054doub
Zaliczyliśmy kąpiel, wygrzaliśmy się trochę na słońcu i zostaliśmy na zachód.
IMG_0070a
Untitled-1a
Już dawno nie byłam w miejscu, w którym miałam taką ochotę robić zdjęcia. Wybrzeże Ligurii jest chyba jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w jakich byłam. I nawet nie przeszkadza to, że jest turystyczne, bo wciąż jest tam do uchwycenia dużo prawdziwego, włoskiego klimatu. Tylko wielka szkoda, że zapomniałam o różnicy we włoskich wtyczkach elektrycznych, nie mogłam naładować do pełna baterii w aparacie dzień wcześniej i już na etapie Vernazzy robiłam zdjęcia na jej końcówce. Zamiast robić tyle zdjęć, ile chciałam, trzęsłam się po każdym, czy aby nie padnie za moment bateria.
IMG_0073a

IMG_0076doub
Na Manarolę nocą niestety zabrakło już baterii w aparacie…