Menu
Food / Podróże

Dolina Emmental – malownicze pagórki i produkcja słynnego szwajcarskiego sera

Dolina Emmental

Soczyście zielona, sielska dolina, skąd przy dobrej widoczności dostrzec można ośnieżone szczyty Alp Berneńskich. Idealnie wpasowuje się w wyobrażenia o miejscu wytwarzania autentycznego, szwajcarskiego Emmentalera. Niezliczona ilość pagórków, pasące się wolno krowy, porozrzucane po różnych wysokościach wyjątkowe dla tych stron domy z XVIII wieku. Ta rzeczywistość może sprawić, że będąc tutaj poczujecie się jak w bajce. To nieco inna Szwajcaria, niż ta znana z miast lub zimowych kurortów. Tutaj życie toczy się w powolnym, wiejskim tempie, a człowiek zapomina, że jest w jednym z najbardziej rozwiniętych państw świata.

Dolina Emmental to świetny pomysł na wycieczkę z Berna. Pociągi odjeżdżają co godzinę, po 40min podróży w Hasle-Rüegsau czeka przesiadka na autobus i po 15min jest się Affoltern – miejscowości znanej z serowarni Emmentalera. Autobus jest oczywiście czasowo znakomicie zgrany z pociągiem. Kursuje jednak co godzinę, dlatego przed drogą powrotną najlepiej sprawdzić wcześniej rozkład jazdy na przystanku w wiosce lub w aplikacji/na stronie kolei SBB.
Wycieczkę po dolinie można rozpocząć również w Langnau. Ta miejscowość bogata w kulturalne wydarzenia i jarmarki, słynie też z muzeum nawiązującego do historii i tradycji Doliny Emmental, a przy okazji jest najstarszym budynkiem w okolicy (1526).

Tak naprawdę Dolina Emmental aż prosi się o to, żeby trochę się w niej zgubić. Przespacerować od początku do końca wioskę Affoltern, a mając samochód odwiedzić również okoliczne miejscowości i zatrzymać się w ich urokliwych zakątkach. Ten malowniczy krajobraz i tutejsze tradycyjne domy sprawią, że ciężko będzie Wam wyjść z zachwytu.

Dolina Emmental


Przy lepszej widoczności byłoby stąd widać ośnieżone szczyty Alp

Jeden z wielu wyjątkowych domów w Dolinie Emmental


Dolina Emmental – Serowarnia pokazowa Emmentaler AOP

Jedną z głównych atrakcji Doliny Emmental jest tamtejsza serowarnia pokazowa, gdzie z bliska obejrzeć można produkcję sera najwyżej jakości Emmentalera.
Za niewielką opłatą, tradycyjną jak i nowoczesną serowarnię zwiedzać można na własną rękę, z audio–przewodnikiem, zarezerwować wcześniej na stronie wycieczkę, albo zjawić się na miejscu o odpowiedniej porze. Wycieczki obejmują m.in. kosztowanie sera o różnej dojrzałości jak i produkcję własnego, świeżego sera. Więcej informacji na stronie serowarni.
Godziny otwarcia: Wtorek – piątek: 8– 18:30, Sobota – niedziela: 8 – 18, w poniedziałki zamknięte. W okresie zimowym serowarnia jest otwarta godzinę krócej.


Chata z 1741 w której kiedyś wytwarzało się ser


Wnętrze jest otwarte do zwiedzania


Serowarnia z lat 50-tych

serowarnia emmentalera
A tak wygląda produkcja sera dzisiaj. Zanim wszystko się zmechanizowało, była to ciężka fizycznie praca i zawód ten wykonywany był tylko przez mężczyzn. Dzisiaj przy produkcji pracują głównie kobiety.

ser emmentaler produkcja

Czy każdy Emmentaler smakuje podobnie?

Próbując autentycznego szwajcarskiego Emmentalera, możecie być mocno zaskoczeni różnicą w smaku między tym dostępnym powszechnie, a wyrabianym na miejscu.
Masowo produkowany Emmentaler ma łagodny, lekko słodki smak, ale brakuje mu głębszej, wyrazistej, orzechowej nuty. Na tę różnice wpływa znacznie krótszy czas dojrzewania powszechnie produkowanego Emmentalera. Niemałą rolę odgrywają też składniki – w przeciwieństwie do pasteryzowanego mleka w masowej produkcji, Emmentaler AOP powstaje ze świeżego, niepasteryzowanego mleka, które pochodzi od lokalnych krów żywiących się tylko trawą i sianem.


Emmentaler przechodzi kilka faz dojrzewania w pomieszczeniach z odpowiednią temperaturą i wilgotnością. Raz w tygodniu wszystkie sery są przewracane. Charakterystyczne dziury w serze potrzebują 7 tygodnia do pełnego uformowania, natomiast Emmentaler może dojrzewać nawet do 3 lat.


Emmentaler w fazie dojrzewania i zapakowany na półce w sklepie.

Czym są oznaczenia AOP i IGP?

AOP oraz IGP to oficjalne oznaczenia jakości zarezerwowane dla tradycyjnych produktów głęboko zakorzenionych w historii danego regionu. Zatwierdzone przez Ministerstwo Rolnictwa, oznaczenia mogą pojawić się tylko przy produktach spełniających wyznaczone wymagania dotyczące pochodzenia, produkcji i jakości. Spotkacie się z nimi w szwajcarskich sklepach lub restauracjach i są jak najbardziej pożądane, jeżeli zależy Wam na spróbowaniu produktów najwyższej jakości.

AOP (Appellation d’Origine Protegée) – gwarantuje zarówno wysoką jakość jak i pewność, że począwszy od składników aż do końca procesu powstania, produkt został wytworzony w tradycyjnym miejscu pochodzenia.

IGP (Indication Géographique Protégée) – oznacza, że dany produkt był wyprodukowany w miejscu pochodzenia, ale jego składniki mogą pochodzić z innego regionu Szwajcarii niż miejsce produkcji

dolina emmental szwajcaria
Budynki serowarni w oddali

dolina emmental

Spacer po wiosce Affoltern i dom z 1762 roku