Menu
Austria / Outdoor / Podróże

Dolina Gastein na narty – dlaczego warto przyjechać tutaj zimą

Dolina Gastein na narty

W ramach tegorocznego prezentu na święta, znalazłam pod choinką trzydniowy wyjazd na deskę do doliny Gastein. Prezent trafiony w 10-tkę, biorąc pod uwagę, że korzystamy w tym roku z sezonowych karnetów w ramach współpracy ze Ski Amade. Wśród 25 kurortów narciarskich Ski Amade, wszystkie ośrodki Gastein należą do tej właśnie marki. A to znaczy, że korzystając z jednego karnetu, możecie jeździć we wszystkich okolicznych kurortach.

Dolina Gastein znajduje się ok 100km na południe od miasta i jest też częścią regionu Salzburga. Otacza ją pasmo górskie Wysokich Taurów, a widoki z tutejszych szczytów sięgają kilku z najwyższych austriackich, łącznie z Grossglockner. W sezonie letnim to popularna destynacja uzdrowiskowa i baza do górskich wędrówek, a zimą zamienia się w atrakcyjny ośrodek sportów zimowych.

Do tej pory znałam tę okolicę tylko pobieżnie z sezonu letniego i byłam bardzo ciekawa, co ma do zaoferowania zimą. Po ostatnim wyjeździe polubiłam ją podwójnie. Mieliśmy mnóstwo do szczęścia, bo trafiliśmy na idealne warunki do jazdy. Po intensywnych opadach śniegu, wraz z naszym przyjazdem zaczęło przebijać słońce, a na nas czekały nieruszone trasy poza stokami z grubą warstwą puchu. Po dwóch dniach zamknięcia ośrodka Sportgastein (przez olbrzymie opady śniegu), został też otwarty dokładnie wtedy, kiedy chcieliśmy się tam wybrać. I to był najprawdopodobniej najlepszy dzień mojego życia z deską snowboardową na nogach.

DOLINA GASTEIN NA NARTY – DLACZEGO WARTO SPĘDZIĆ TUTAJ ZIMOWY URLOP?

 

Kilka narciarskich kurortów blisko siebie

Dostęp do czterech kurortów położonych blisko siebie sprawia, że nieważne jak długi wyjazd planujecie, trasy wam się nie znudzą. Każdy z ośrodków oferuje trochę co innego, zarówno pod względem trudności szlaków czy możliwości freeride.

Atrakcyjna okolica

Zatrzymując się w narciarskich ośrodkach, jest się często skazanym na jedną, wioskę w niewielkiej dolinie.
W przypadku Gastein, pod nosem macie kilka miasteczek, w tym Bad Gastein – znaną, austriacką miejscowość uzdrowiskową.  Historia tamtejszych źródeł termalnych sięga starożytności, natomiast w XIX Bad Gastein stało się popularne wśród arystokracji wiedeńskiej i europejskiej. Z tamtych czasów zostały też charakterystyczne hotele w stylu Belle Epoque. Sporo uroku dodaje miejscowości jej położonie. Ulokowana jest nietypwo na stromych zboczach gór, a przez jej centrum przechodzi wodospad.

Dużą zaletą tej okolicy, są też tamtejsze termy. W Bad Hofgastein odwiedzić możecie sporych rozmiarów Alpentherme. Pływanie w basenie termalnym na zewnątrz z widokiem na góry to doskonały relaks, ale od siebie polecam też część z saunami i wybranie się na co najmniej jedną ceremonię. Inną opcją będą położone na wysokości 1100m Felsentherme w Bad Gastein. Znajdują się na dobrą sprawę na przeciwko wyciągu na Stubnerkogel, więc możecie wpaść tutaj prosto ze stoku.

Szeroka oferta noclegowa

Gastein oferuje tak wiele różnych opcji noclegowych, że zawsze coś znajdziecie, nawet last minute. Od eleganckich hoteli, przez ville, typowo alpejskie hotele prowadzone przez lokalne rodziny, po mieszkania czy pokoje do wynajęcia. Sezon główny oznacza najwyższe ceny, ale poza tym okresem trafić możecie na specjalne oferty (np. 4 noce w hotelu przy opłaconych 3). Oznacza to nie tylko grudzień (poza okresem świątecznym) czy marzec, ale też 2 i 3 tydzień stycznia.

Plan wydarzeń na cały tydzień

Jeżeli zatrzymacie się w hotelu lub zajrzycie do lokalnego biura turystycznego, na pewno trafi w wasze ręce program zimowych aktywności. Każdego dnia od poniedziałku do piątku, region oferuje różnego rodzaju aktywności dla osób w każdym wieku. Mowa o wędrówkach w rakietach śnieżnych, zjazdach na sankach, lekcjach biegówek, ski tourach, śniadaniach na szczycie góry, wycieczce z przewodnikiem po Bad Gastein. Większość aktywności jest płatna, ale zdarzają się też darmowe. Planując wyjazd sprawdźcie też kalendarz wydarzeń na cały sezon.

Bary i restauracje

Zróżnicowana gastronomia nie jest może najmocniejszym punktem Austrii, ale w porównaniu do wielu innych zimowych kurortów, dolina Gastein oferuje całkiem urozmaicone opcje kulinarne. Znajdziecie tu oczywiście wiele tradycyjnych restauracji z kuchnią austriacką, ale powoli zaczynają przebijać się też miejsca w bardziej nowoczesnym stylu. Jeszcze mniejszy problem będziecie mieć ze znalezieniem baru na après ski.


Bad Gastein, choć zdjęcie nie pokazuje dobrze prawdziwego uroku tej miejscowości.

Dolina Gastein na narty

Dolina Gastein na narty

DOLINA GASTEIN – OPIS OŚRODKÓW NARCIARSKICH

 

Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel

Największy ośrodek w dolinie Gastein. Dzięki połączonym trasom i wyciągom umożliwia jazdę od Bad Hofgastein po Bad Gastein. Znajdziecie tutaj trasy dopasowane do wszystkich umiejętności. Miejsca wyznaczone dla początkujących, 30km niebieskich szlaków, 52km czerwonych i 2.5km czarnych. Ośrodek będzie w sam raz na rodzinne jeżdżenie na nartach. Tutaj też znajduje się największa inwestycja Ski Amade tego sezonu – zupełnie nowa, bardzo wygodna gondola Schlossalm prowadzący na wysokość 2050m. Rozbudowane zaplecze wyciągu zapewnia wystarczająco liczbę miejsc parkingowych oraz pomieszczenia z szafkami umożliwiające przechowanie sprzętu.
W pierwszy dzień jeździliśmy na odcinkach stacji Angertal i tam z kolei znaleźliśmy bardzo dobre warunki do jazdy w puchu. Mieliśmy jednak szczęście, bo trafiliśmy na dzień tuż po obfitych opadach śniegu.
Stubnerkogel, stacja którą można przedostać się Bad Gastein też wyróżnia się kilkoma atrakcjami. Znajdziecie tu m.in. najwyżej położony w Europie most wiszący (2300m). A także punkt panoramiczny z widokiem (o ile pogoda pozwoli) na Grossglockner, najwyższy szczyt Austrii.

Dolina Gastein na narty – dlaczego warto?

Dolina Gastein na narty – Schlossalm

Dolina Gastein na narty – Schlossalm

Dolina Gastein na narty

Dolina Gastein na narty – panorama Stubnerkogel


Najwyżej położony most wiszący w Europie.

Dolina Gastein na narty

Dolina Gastein na narty

Graukogel

Nie udało nam się póki co pojeździć na Graukogel, ale wiem, że ośrodek charakteryzuje się warunkami dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Przeważają tu stoki czerwone (6.4km), czarne trasy liczą w sumie 2km, a niebieskie 3.5km. Jest tu jeden z dwóch trudniejszych zjazdów w okolich, rekomendowanych przez FIS. Ośrodek wznosi się nad Bad Gastein – na pewno rzuci wam się w oczy w drodze do miasteczka.
Zaletą Graukogel jest m.in. to, że stoki osłonięte są drzewami, przez co wietrzne dni nie są tutaj tak odczuwalne jak w innych miejscach. Ośrodek przypadnie wam też do gustu, jeżeli gondole i podgrzewane wyciągi kanapowe uważacie za wynalazki dla mięczaków. Graukogel liczy dwa wyciągi krzesełkowe i jeden orczyk.

Sportgastein

Najwyżej położony ośrodek narciarski w Ski Amade, na wysokości 1590m – 2650m. Do gustu przypadnie przede wszystkim tym, którzy uwielbiają jazdę poza trasami. Możliwości jest tu naprawdę wiele, ale przez nieosłonięty teren, zagrożenie lawinowe jest większe niż w niżej położonych ośrodkach. Na szczycie Kreuzkogel (2686m) znajduje się mapa z informacjami na temat freeridowej jazdy. U podnóża góry z kolei można przetestować swój sprzęt lawinowy i poćwiczyć z przeznaczonym do tego urządzeniem Pieps. Ośrodek posiada tylko trzy wyciągi, ale obszar do jazdy jest na tyle duży, że zupełnie się tego nie odczuwa, tym bardziej jeżdżąc poza stokiem. Sportgastein ma też piękne położenie. Jest nieco odcięty od reszty świata, do resortu prowadzi charakterystyczna droga przez stare tunele, ale jest niestety płatna – 5 za osobę w aucie, lub 4.50 przyjeżdżając autobusem.

Dolina Gastein na narty – Sportgastein

Dolina Gastein na narty – Sportgastein

Dorfgastein – Grossarl

Na początku doliny znajdziecie ski resort Dorfgastein. Ośrodek przyjazny rodzinom, ale tak naprawdę dopasowany do wszystkich ze względu na zróżnicowane trasy. Przeważają czerwone (34km) i niebieskie (25.8km) stoki. Dla początkujących na nartach dzieci, atrakcją będzie Gasti Snowpark – miejsce do nauki jazdy, narciarskie przedszkole, gry i zabawy, różnego rodzaju eventy.
Na szczycie Fulseck (2033m), w dni dobrej pogody rozpościera się panorama z widokiem na Großglockner i Dachstein. Ze szczytu można też przedostać się na drugą stronę pasma gór, do doliny Grossarl.

 

 

Nasz pobyt w Dolinie Gastein

Zatrzymaliśmy się w hotelu Zum Stern w Bad Hofgastein. Benjamin wykorzystał jedną ze specjalnych ofert poza sezonem głównym.
Byliśmy bardzo zadowoleni z pobytu i niewykluczone, że wrócimy w przyszłości. To rodzinny hotel ****s, w typowo alpejskim stylu. Właścicielka obecna jest każdego dnia i dba o jak najwyższy poziom gościnności. Obsługa była super, byliśmy bardzo zadowoleni z kuchni. Dostaliśmy jeden z odnowionych w zeszłym roku pokoi, nadal pachnący drewnem. Nie zawiodła też oferta SPA, którą uważam za jedną najważniejszych podczas zimowego wyjazdu. Nic tak nie relaksuje po całym dniu na nartach/desce jak sesje w saunie, a w SPA hotelu goście mają dostęp do kilku różnych, wraz z w pełni wyposażonym pomieszczeniem do relaksu.

Dolina Gastein na narty – Bad Hofgastein

Dolina Gastein na narty – Bad Hofgastein


Hotel z zewnątrz.


Nasz pokój.
Basen z widokiem na okoliczne szczyty.

Mieliśmy zapewnione pełne wyżywienie – nie dało się nie wrócić do domu z dodatkowym kilogramem.

 

Mam nadzieję, że informacje w tym poście okażą się przydatne do zaplanowania wyjazdu na narty w Austrii.
Dolinę Gastein polecam wam z czystym sumieniem, bo wiem, że znajdziecie tu różnorodność, którą nie mogą pochwalić się wszystkie narciarskie rejony. Bad Gastein uważam za jedną z ciekawszych okolic regionu Salzburga – każdy znajdzie tu też coś dla siebie. Zarówno pod względem jazdy na nartach, jak i innych aktywności oraz atrakcji na miejscu.

Inne zimowe posty z Austrii:
Moje TOP 5 ulubionych ośrodków narciarskich Ski amade
Austriackie desery do spróbowania w górach i region Hochkönig

 

Post powstał w ramach współpracy ze Ski Amade