Menu
Rozrywka / Życie

Filmy o surfingu – cztery polecane filmy

Filmy o surfingu

Zanim zamieszkam w ciepłym miejscu nad oceanem, a deska będzie stała w moim pokoju, od czasu do czasu dostarczam sobie surfing w formie tego, co znajduję w sieci. Mam tu na myśli materiały video, relacje, wywiady, albo filmy, jak te poniższe, o których dzisiaj chciałam napisać.
Nawet jeśli nie surfujecie, nie jeździcie na snowboardzie czy śmigacie na deskorolce – wciąż mogą Was te tytułu zainteresować. Wystarczy, że lubicie inspirujące historie/biografie/dramaty sportowe, a poniższe filmy mogą być propozycją do obejrzenia w weekend.

Filmy o surfingu – kilka polecanych tytułów
filmy o surfingu

filmy o surfingu

Riding Giants (2004)

Film dokumentalny o big wave surfing, dyscyplinie w surfingu, która jak sama nazwa wskazuje, polega na pływaniu na wyjątkowo dużych falach. Pisząc “duże” mam na myśli takie, które zaczynają się mniej więcej od 6 metrów.
Dokument jest przy okazji dobrym wprowadzeniem do historii tego sportu, występują w nim pionierzy big wave surfing, którzy dzisiaj już jako podstarzali panowie opowiadają widzom o beztroskich latach młodości. To oni zapoczątkwali kulturę surfingu w latach 50-tych, a w filmie dzielą się stylem życia z tamtych lat, który dość mocno odróżniał się od przyjętych norm społecznych.
A jeżeli mowa o surfowaniu największych fal, to pominięta nie mogła zostać historia Mavericks, przez lata trzymana w tajemnicy lokalizacja w północnej Kalifornii, gdzie po zimowych burzach na Pacyfiku formują się ogromnee fale. W 2010 roku zobaczyłam je na własne oczy.
Riding Giants trafił do moich ulubionych filmów dokumentalnych, ale jeżeli kogoś zupełnie nie rusza surfing, to pewnie nie zrobi na nim aż tak dużego wrażenia.

Mavericks (2012)

Czekałam na ten film ze względu na tło, którym były moje okolice w Kalifornii i wspomniane wyżej Mavericks. Ponadto całą historię związaną z odkryciem tej lokalizacji dobrze znała moja kalifornijska host mama, która w tamtych czasach sama też surfowała.
Film opowiada opartą o fakty historię Jaya Moriarity, młodego chłopaka z Santa Cruz. Kochał wszystko co związane z oceanem i już jako nastolatek był bardzo dobrym surferem. Kiedy dowiedział się, że gigantyczne fale Mavericks naprawdę istnieją (kilkadziesiąt kilometrów od jego domu), poprosił miejscową legendę surfingu Frosty’ego Hessona, żeby przygotował go do zmierzenia się z Mavericks… Stał się najmłodszym uczestnikiem tych zawodów, a jak dalej potoczyło się jego życie, zobaczycie sami.
To takie typowe amerykańskie kino, ale inspirujący bohater i bardzo dobre sceny w wodzie. Ja osobiście najbardziej ucieszyłam się widząc zdjęcia z plaży, którą miałam najbliżej domu i gdzie chodziłam pobiegać.

Soul Surfer (2011)

Z historią Bethany Hamilton, bohaterki filmu spotkałam się dłuższy czas temu, ale dopiero niedawno obejrzałam film, który opowiada jej niewiarygodne przeżycia. Bethany, jak to z przeciętnymi mieszkańcami Hawajów bywa, od dziecka uprawiała surfing. Pierwsze zawodowe sukcesy zaczęła odnosić w wieku kilku lat, jako nastolatka miała już sportowych sponsorów. Niestety któregoś dnia Bethany padła ofarią ataku rekina w wyniku czego straciła rękę. Przeżyła cudem, ale też zadziwiająco szybko wróciła do codzienności, a nawet uprawiania surfingu. Trzy tygodnie po wypadku wzięła udział w zawodach! Musiała nauczyć się wielu rzeczy na nowo. Jednak upór i niezachwiana wiara pozwoliły jej na pokonywanie trudności w życiu, sporcie, a także w niesieniu pomocy innym.
Soul Surfer jest takim familijnym, typowo hollywoodzkim filmem. Mimo wszystko historia jest niesamowita, wzruszająca i naprawdę inspiruje do realizacji marzeń pomimo przeciwności losu. Do obejrzenia zwłaszcza w jeden z tych dni, w których wątpicie w swoje możliwości.

 

Recenzję czwartego filmu odpuściłam w tym poście, bo pojawiła się w przeszłości. W każdym razie jednym z moich ulubionych filmów dokumentalnych i przy okazji filmem poruszającym temat surfingu jest Surfwise. Opisałam go w TYM poście.

 


Interesuje Cię surfing? Zajrzyj do innych postów na blogu:

Surfowanie – poradnik dla początkujących
Surfing w Algarve – polecane plaże południowego wybrzeża Portugalii
Hiszpania: Santander i gdzie spróbować surfingu w okolicy
Bilbao, San Sebastian i Biarritz – kulinarne adresy i wskazówki dotyczące surfingu