Menu
Austria / Outdoor / Podróże

Grossglocknerstrasse – wysokoalpejska droga widokowa

Grossglocknerstrasse, to najsłynniejsza droga widokowa Austrii i jedna z najpiękniejszych w Europie. Znajduje się na południu regionu Salzburga, na granicy z Karyntii, a powstała na cześć najwyższego austriackiego szczytu – Grossglockner (3798m).

Trasa liczy 48km i 36 zakrętów, a w najwyższym miejscu wiedzie na wysokość 2504m. Przejażdżka wiąże się też z zaliczeniem kilku stref klimatycznych i wegetacyjnych, od lasów i łąk po świat lodowców. Na różnych odcinkach znajdują się punkty widokowe i informacyjne, schroniska i restauracje, a otaczające widoki obejmują kilka szczytów liczących ponad 3000m.
Najlepszy widok czeka natomiast na końcu drogi, skąd przy dobrej pogodzie podziwiać można w całej okazałości górę Grossglockner. Tam znajduje się też lodowiec Pasterze – najdłuższy lodowiec w Alpach wschodnich. Na miejscu ulokowane jest ponadto Centrum Turystyczne im. Franciszka Józefa, gdzie znajdziecie stałe i cykliczne wystawy poświęcone najwyższej górze i związanej z nią tematami. Warto zajrzeć do środka.

Historia trasy

Sam projekt trasy nie wydawałby się być może szalony w dzisiejszych czasach, ale pomysł jej powstania zrodził się w 1924 roku. Gospodarka Austrii była wtedy w beznadziejnym stanie po skutkach I Wojny Światowej, ogromna inflacja nie poprawiała sytuacji. Dodatkowo rozmiar państwa zmniejszył się kilkakrotnie w porównaniu do czasów imperialnych.
Austria potrzebowała projektu, który podniósłby społeczeństwo na duchu i wspomógł wysokie bezrobocie. Od początku zakładano, że droga będzie płatna i z czasem zacznie przynosić zyski. Nie było to jednak takie oczywiste w czasach, kiedy posiadanie auta było oznaką luksusu. Miało je niewielu, ale właśnie na tej wąskiej grupie i rosnącej liczbie zagranicznych turystów twórcy drogi spodziewali się zarobić.
Z każdym rokiem liczba odwiedzających rosła (z przerwą na II wojnę i lata powojenne), ale w 1952 roczna liczba odwiedzających przekroczyła już 400 tys. osób wraz  z 90 tys. pojazdów.

Droga dzisiaj

Przez lata Grossglocknerstrasse przeszła wiele modernizacji, została wydłużona, zwiększono liczbę miejsc parkingowych. Dzisiaj pokonuje ją rocznie około 900 tys osób. Poza klasyczną przejażdżką autem, jest też szczególnie lubiana przez motocyklistów.

Droga jest otwarta pomiędzy początkiem maja, a listopadem. Utrzymanie jej w dobrym stanie na początku i na końcu sezonu wiąże się najczęściej z intensywnym odśnieżaniem. Nie wykluczone więc, że wybierając się w tym okresie, załapiecie się na jazdę wzdłuż wysokiej ściany śniegu.
Chociaż sami byliśmy tam we wrześniu, wydaje mi się, że najlepszym okresem do odwiedzenia Grossglocknerstrasse jest czas, kiedy okoliczne szczyty pokryte są w dużym stopniu śniegiem, a więc w maju, kiedy dodatkowo sprzyja pogoda, a dni są dłuższe.

Grossglocknerstrasse ceny

Grossglocknerstrasse od początku była drogą płatną i taką pozostała do dzisiaj. Cena za auto to 36, a za motocykl 26€. Mniej zapłacą właściciele pojazdów elektrycznych.
Jeżeli tak się złoży, że będziecie spędzać w regionie Salzburga około tygodnia, warto rozważyć zakup Salzburgerland Card. Oferuje 190 atrakcji w regionie i samym Salzburgu, w tym darmowy przejazd Grossglocknerstrasse. Cena za dorosłą osobę na 6 dni, to 66€ i 81€ na 12 dni. Przy intensywnym zwiedzaniu karta zdecydowanie pozwala zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy.


8 -kilometrowy lodowiec Pasterze topnieje w bardzo szybkim tempie. Szczególnie w zeszłym roku zaliczył znaczny ubytek. Tutaj widać dobrze jak bardzo skurczył się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.