Jednym z klasycznych doświadczeń podróży do Nowego Jorku jest zobaczenie spektaklu na Broadwayu. Ze względu na swój prestiż, nie jest to jednak tania rozrywka. Ceny biletów na najpopularniejsze przedstawienia potrafią dochodzić nawet do 250$ za najlepsze miejsca.
Nie znaczy to wcale, że musicie zapłacić właśnie tyle. Istnieje kilka sposobów, żeby zdobyć bilety dużo taniej, nawet na te najpopularniejsze spektakle. Piszę dzisiaj o tym, gdzie takich biletów szukać, ale też o swoich wrażeniach z Broadwayu, podpowiadam, czy warto się wybrać i jakie znaczenie ma wybór miejsc w teatrze.
Przedstawienie na Broadwayu – czy w ogóle warto?
Miałam okazję obejrzeć dwa musicale w NYC i mogę powiedzieć, że to jedno z tych doświadczeń, na które warto zdecydować się chociaż raz w życiu. Siedem lat temu wybrałam się na “Mary Poppins” i zupełnie nie widząc czego powinnam się spodziewać, byłam naprawdę oczarowana. Tym razem jednak, postanowiłam, że skoro idziemy na przedstawienie, to niezależnie od ceny chcę iść na to, które marzyło mi się od dawna – na “Króla Lwa”. To najsłynniejszy spektakl na Broadwayu i grany nieprzerwanie od 1997 roku, uznawany przy okazję za jedną z największych atrakcji Nowego Jorku.
“Król Lew” musical – nasze wrażenia
Już pierwsze minuty spektaklu wbijają w fotel, kiedy na scenę wbiega Rafiki i wykrzykuje “Nants ingonyama bagithi Baba!” . Tak, to ten słynny wstęp, dobrze Wam znany z początku filmu wraz w obrazem wschodzącego słońca. Śpiewany w języku zulu, jest zaproszeniem wszystkich zwierząt do udania się pod skałę, gdzie przedstawiony zostanie im przyszły król dżungli.
Początkiem jest więc “The Circle of Life” i chociaż nie będę zdradzać Wam szczegółów, tego co dzieje się na scenie, mogę powiedzieć, że już po wstępie zbierałam szczękę z podłogi.
Scenografia jest niezwykła, a śpiew aktorów i muzyka orkiestry tak idealna, że momentami zastanawiałam się czy to aby nie podkład z filmu i śpiewanie z playbacku. Zapewniam, że słysząc na żywo “The Circle of Life”, “Hakuna Matata”, “Can You Feel The Love Tonight” będziecie mieć ciarki na całym ciele i bardzo prawdopodobne, że łzy w oczach.
Każdy z nas był zachwycony i na dobrą sprawę nieważne ile zapłacicie za bilet, uważam, że wart jest swojej ceny.
Bilety na Broadway – w jaki sposób szukać najtańszych?
KASY TKTS W TRZECH LOKALIZACJACH
Jednym z najpopularniejszych sposobów tańsze bilety, to kupienie ich w dzień spektaklu w kasie TDF, pod czerwonymi schodami na Duffy Square (47th St i Broadway) przy Times Square.
Od niedaawna działają też trzy inne kasy, do których ustawia się zdecydowanie mniej ludzi niż na Times Square. Jedną z nich w pobliżu (a przy okazji zadaszoną) jest David Rubenstein Atrium w Lincoln Center (Broadway i 62nd St). Kolejna znajduje się na dolnym Manhattanie przy South Street Seaport (Front i John St) a trzecia na Brooklynie – One MetroTech Center na rogu Jay St i Myrtle Avenue.
Jakie bilety dostępne są danego dnia, warto sprawdzić na stronie TDF lub za pomocą aplikacji TKTS.
Na miejscu możecie kupić maksymalnie sześć biletów na osobę, a zaletą jest dużo niższa opłata za wydanie biletu (doliczana do każdej ceny), która wynosi 5-6$, w przeciwieństwie do…… w sieci.
LOTERIA ORAZ RUSH TICKETS
Jednym z niewielu sposobów na zdobycie tanich biletów na najpopularniejsze produkcje jest wzięcie udziału w loterii lub tzw. rush tickets. Dostać można je w kasie teatru, w dzień spektaklu, zjawiając się na miejscu wraz z otwarciem kasy. W tym wypadku trzeba jednak liczyć się z ograniczeniami kupna 1 lub 2 biletów na osobę. Listę spektakli oferujących rush tickets znajdziecie na PlayBill oraz stronie o adekwatnej nazwie Broadway for broke people.
Niektóre przedstawienia, jak np. Wicked, nadal oferują klasyczny system loterii w kasie teatru, gdzie do wygrania są bilety za 30 dolarów. Loteria rozpoczyna się na 2.5h przed spektaklem, a zwycięzcy wyłaniani zostają po 30min. Żeby odebrać bilety, należy być w tym czasie na miejscu.
Jeszcze łatwiejsze jest skorzystanie z loterii internetowych. Info o dostępnych biletach znajdziecie na dwóch wspomnianych wyżej stronach lub Broadway Direct. W ten sposób możecie kupić bilet na “Króla Lwa” za 30$. Na każdą osobę przypadają maksymalnie 2 bilety.
STRONY INTERNETOWE
Obie z wyżej przedstawionych opcji świetnie sprawdzą się w przypadku podróży w pojedynkę lub we dwójkę. Tym bardziej, jeżeli spędza się w Nowym Jorku więcej czasu, albo jest się otwartym na zobaczenia któregokolwiek ze spektakli. Podróżując w większej grupie lub chcąc mieć pewność dostania biletów w umiarkowanej cenie na wybrane przedstawienie, konkretnego dnia, internetowa rezerwacja będzie lepszym rozwiązaniem. Tutaj jednak spektakle jak “Wicked” czy “Król Lew” kosztuję od ok. 90$ + opłata za wydanie biletu. Popularną stroną do rezerwacji jest TodayTix, ale osobiście polecam Headout. Ta strona, w przeciwieństwie do pierwszej, oferuje konkretny wybór miejsc, lepsze miejsca w niższej cenie oraz zniżkowe kody do wykorzystania przy rezerwacji.
BROADWAY WEEK
Być może będąc w Nowym Jorku traficie akurat na Broadway Week. Wydarzenie trwa dwa tygodnie, odbywa się we wrześniu oraz na przełomie stycznia oraz lutego i jest kolejną okazją do zdobycia tanich biletów na Broadway, np. 2 w cenie 1. Co ważne, dotyczy to również tych najpopularniejszych spektakli, które w ogóle nie są oferowane w kasach TKTS, albo rzadko kiedy biorą udział w loteriach.
Mimo wszystko liczba biletów jest ograniczona. Może się zdarzyć, że bilety na największe przedstawienia będą dostępne tylko pierwszego dnia sprzedaży, więc i tutaj trzeba się spieszyć.
Jak ważny jest wybór miejsc? Czy warto dopłacić, żeby lepiej widzieć scenę?
Kupując bilety w internecie, szybko zorientujecie się, że najniższe ceny dotyczą najczęściej ostatnich rzędów na balkonie. Cena rośnie wraz z lepszymi miejscami, dochodząc do ponad dwukrotnie wyższych za te najlepsze.
Są spektakle, w których scenografia, kostiumy odgrywają ogromną rolę – jak np. przy “Królu Lwie”. W tym przypadku warto dopłacić za lepsze miejsca, żeby widzieć więcej i wyraźniej. Nie uważam, żeby te najlepsze były warte swojej ceny, ale przednie na balkonie, lub boczne rzędy side orchestra będą jak najbardziej dobrym kompromisem.
Jeżeli jesteście ciekawi, jak będzie wyglądać dane miejsce w rzeczywistości, istnieje strona, na którą ludzie wrzucają zdjęcia z widokiem na scenę. Każda produkcja przypisana jest to danego teatru, w przypadku “Króla Lwa” jest to Minskoff Theatre. Naszymi miejscami były 10T, 10U i 12T i byliśmy z nich bardzo zadowoleni.
Podsumowując…
Spektakle na Broadwayu, to klasa w sama sobie. Jeżeli marzy Wam się zobaczenie “Króla Lwa”, nie zastanawiajcie się czy aby na pewno przedstawienie jest warte swojej ceny – jest. Myślę, że potwierdziłby to każdy, kto widział je na żywo.
Serio, lepiej wydać pieniądze na ten cel i mieć na koncie ciekawe doświadczenie, które zapamiętacie na długo, niż wydać podobne pieniądze zakupy.
Oczywiście, jeżeli nie przykładacie zbyt dużej wagi do wyboru produkcji i podróżujecie z niewielkim budżetem, równie dobrze możecie wybrać się na spektakl za 30$. Jestem pewna, że mimo wszystko wyjdziecie z teatru z pozytywnymi wrażeniami.