Menu
Austria / Podróże / Przewodniki

Jarmark bożonarodzeniowy – 6 wyjątkowych poleceń w Austrii

Jarmark bożonarodzeniowy – 6 wyjątkowych poleceń w Austrii

Połowa listopada to czas pierwszych świątecznych dekoracji i zbliżającego się wielkimi krokami okres adwentu. A wraz z nim czasu jarmarków bożonarodzeniowych. Otulona Alpami Austria, staje się w tym okresie jednym z najpiękniejszych kierunków podróży w Europie. To właśnie stąd oraz z Niemiec, wywochodzi się ich tradycja, która sięga XIII wieku. Wraz z biegiem lat zwyczaj ten rozprzestrzenił się na inne kraje, pasując mniej lub bardziej do otoczenia. Nie da się ukryć, że stały się ważnym elementem kultury świątecznej. A jednak to właśnie w Alpach ich klimat zdaje się być najbardziej autentyczny. Historyczne place i uliczki miast i górskich wiosek przejmuje adwentowy urok, organizowane są wydarzenia kulturalne, koncerty, wystawy i innych atrakcje. Przy odrobinie szczęścia i opadach śniegu, magiczny nastrój tutejszych jarmarków potrafi niesamowicie wprowadzić w czas oczekiwania na święta.

W  tym poście dzielę się z Wami jarmarkami świątecznymi w Salzburgu i okolicach, które są naprawdę warte odwiedzenia. Zatrzymując się w mieście Mozarta, możecie doświadczyć wspaniałej atmosfery adwentu. Zaplanujcie więc wyjazd i dajcie się wprowadzić w magiczny nastrój świąt!

Jarmark bożonarodzeniowy – mój numer 1 spośród polecanych

Gdybym miała polecić Wam tylko jeden spośród wymienionych, byłby to jarmark bożonarodzeniowy w St. Wolfgang.

Salzburger Christkindlmarkt

Nie mogłabym nie wspomnieć tutaj o jarmarku świątecznym w Salzburgu. Nie dlatego, że jest mi najlepiej znany, ale dlatego, że tworzy piękną scenerię i świąteczny nastrój. Pierwsze zapisy historii jarmarku w mieście Mozarta sięgają aż XV wieku. W XVII zyskały miano jarmarku św. Mikołaja.
Co roku wydarzenie zlokalizowane jest w pobliżu katedry, obejmując przede wszystkim plac główny. Spacerując między stoiskami, można spróbować różnych wariacji grzanych napojów, lokalnych specjałów, ale też produktów z regionu czy ręcznie wykonanych dekoracji. Przy odrobinie szczęścia można napotkać trębaczy, którzy przygrywają tradycyjne melodie, wprawiając przechodniów w wyjątkowy nastrój.

Jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji austriackiego adwentu, są parady Krampusów. Krampus, to istota, która według legend towarzyszy Świętemu Mikołajowi podczas rozdawania prezentów w okresie przedświątecznym. Charakteryzuje się demonicznym wyglądem, ma kozie rogi, kopyta i długie, ostre kły. Nosi łańcuchy i dzwony, a dzwonienie ma odstraszyć złe duchy. Stroje te wykonywane są z wielką starannością, maski tworzy się z drewna. Zapewniam, że krampusy potrafią wyglądać tak przerażająco, że nawet jako dorosły można się ich wystraszyć. W każdym razie jako turysta zdecydowanie warto się przekonać, jak taka parada wygląda. W tym roku odbędzie się w Salzburgu 5 grudnia, ok 18:30.

Kiedy?
 • Od 17.11 do 1.01.2024
Ciekawe wydarzenia w programie:
 • 5.12, od 18:30 – Tradycyjna parada Krampusów
 • 6.12, od 15:30 – św. Mikołaj wraz z Krampusem przybywają na jarmark z torbą prezentów dla dzieci
Wejście na jarmark bożonarodzeniowy w Salzburgu

Jarmark bożonarodzeniowy w Salzburgu

Parada Krampusów w Salzburgu

St Peter Stiftskulinarium Adventmarkt

Skromny rozmiarem, ale jakże piękny świąteczny jarmark! To kolejne must visit, jeżeli będziecie w Salzburgu. Odbywa się na dziedzińcu restauracji, która według różnych źródeł, uważana jest za najstarszą na świecie. Już na wejściu, przychodząc historyczną galerią, wrażenie robią świąteczne dekoracje. To wprowadzenie do tego, co dzieje się na jej dziedzińcu. Sceneria dopracowana jest tu w najmniejszych detalach, tworząc razem z muzyką w tle niezwykle przytulną atmosferę. Z kolei zapach jodeł miesza się z wonią cynamonu i goździków, które zwiastują jedno z najsmaczniejszych grzanych win w mieście. Nie kojarzę drugiego podobnego jarmarku świątecznego, dlatego gorąco zachęcam Was do odwiedzin.

Kiedy?
 • Od 16.11 do 7.01.2024, poniedziałek- czwartek w godzinach 16-22, a w weekendy między 12-22.

Jarmark bożonarodzeniowy w Salzburgu - St. Peter Stiftskulinarium

Jarmark bożonarodzeniowy w Salzburgu – St. Peter Stiftskulinarium

Hellbrunner Adventzauber

Jedną za atrakcji w południowej części Salzburga jest pałac Hellbrunn i otaczająca go ogrody oraz park. Zbudowany w stylu renesansowym w początkach XVII wieku, jest chętnie odwiedzanym miejscem na rodzinne spacery. W okresie adwentu przyciąga przede wszystkim malowniczym jarmarkiem świątecznym. Kilkaset choinek, 10.000 bombek oraz światełek nadaje mu prawdziwie świątecznej atmosfery. Jarmark jest skierowany również do najmłodszych.
Dzieci mogą napisać tu list do Dzieciątka Jezus (czyli austriackiej wersji Świętego Mikołaja) i zanieść go na pocztę bożonarodzeniową. Ponadto przejechać się świątecznym pociągiem lub poobserwować zwierzęta. W pobliskim parku znajduje się z też jeden z ulubionych miejskich placów zabaw dla dzieci.
Za wstęp na jarmark płaci się 7€, ale w cenę wliczony jest napój.

Kiedy?
 • Między 23.11 – 24.12
Ciekawe wydarzenia w programie:
 • 1.12, godz. 18 – Parada Krampusów
 • 12.12, przez cały dzień – Osoby, które na paradach przebierają się za Krampusy, tego dnia opowiadają o tradycji, swoich rytuałach oraz o stowarzyszeniu. Dzieci mogą przymierzyć starannie wykonane drewniane maski czy dzwony.
 • W każdą sobotę, między 14 a 18 – muzyka na żywo

Bauernadvent Glanegg

U podnóża góry Untersberg i pośrodku historycznej posiadłości Mayr-Melnhof pod Salzburgiem, znajduje się jarmark świąteczny Glanegg. Od odwiedzenia straganów pełnych ręcznie wykonanych ozdób świątecznych po degustację regionalnych przysmaków, jarmark ten wypełnia atmosfera nadchodzących świąt. Magii nadaje mu też wyjątkowe otoczenie historycznej zabudowy. Bauernadvent Glanegg przyciąga przede wszystkim mieszkańców okolicznych miejscowości aniżeli turystów, a więc można liczyć tutaj na autentyczne, lokalne doświadczenie okresu adwentu. Program kulturalny jest skromny, ale muzyka na żywo zawsze uprzyjemnia spacery między stoiskami.

Kiedy?
 • W wybrane dni: 2.12, 3.12, 9.12, 10.12, 16.12 i 17.12
Ciekawe wydarzenia w programie:
 • W każdy weekend od 14 na jarmarku przygrywają lokalni trębacze.

 

Jarmark bożonarodzeniowy – St. Wolfgang

Jarmark świąteczny nad jeziorem Wolfgang jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Austrii. Wyjątkowe, stare miasto, stoiska z jakościowymi produktami, lokalizacja nad wodą w otoczeniu gór. Przez cały okres trwania jarmarku, towarzyszy mu program wydarzeń, jak doskonale dopasowana do nastroju muzyka na żywo w postaci lokalnych trębaczy czy typowo austriacka parada Perchtenlauf.
Jarmark wyróżnia też specjalne wydarzenia, zwane w dialekcie “Wenn’s dumpa wird im Dorf”. Co środę o godzinie 16:00 wszystkie światła elektryczne w wiosce są wygaszane, a jarmark adwentowy świeci wyłącznie blaskiem świec.

Super możliwością jest też dotarcie na jarmark statkiem, wyruszającym z miejscowości St. Gilgen.
Spragnieni górskich widoków, mogą z kolei wybrać się na przejażdżkę koleją zębatą z 1893roku – Schafbergbahn. Ta jedna z najstarszych linii kolejowych w Austrii, od 130 lat przewozi podróżnych z miejscowości St. Wolfgang na szczyt góry pobliskiej góry Schafberg, wjeżdżając na 1783 mnpm.

Kiedy?
 • 17.11 – 23.12
Ciekawe wydarzenia w programie:

Jarmark bożonarodzeniowy w St. Wolfgang - stoiska z pamiątkami

Jarmark bożonarodzeniowy w St. Wolfgang

Statek na jeziorze Wolfgangsee w Austrii

Jarmark bożonarodzeniowy – Hallstatt

Najpopularniejsze miasteczko w Austrii obchodzi czas adwentu bardzo skromnie. Wspominam tu o nim przede wszystkim dlatego, że wiele osób może zastanawiać się jak obchodzony jest ten przedświąteczny czas w jednej z najbardziej malowniczych destynacji. Otóż Hallstatt wystawia jarmark bożonarodzeniowy na placu głównym tylko jednego dnia w ciągu całego adwentu. Stoiska sprzedają lokalne produkty, pamiątki, przekąski, oczywiście napić można się grzanego wina czy piwa. Z balkonu jednego z budynków przygrywają trębacze, nastrajając świątecznie odwiedzających. Plac, na którym odbywa się wydarzenie jest jednym z najpiękniejszych fragmentów Hallstatt, ale poza małym wydarzeniem, nie ma tutaj wiele do przeżycia. Wynika to m.in. z faktu, że Hallstatt i tak cieszy się zbyt dużą popularnością i niekoniecznie zależy miejscowości, na sprowadzaniu jeszcze większej liczby turystów z okazji adwentu. Warte uwagi są natomiast dwa inne wydarzenia – parada Krampusów 5.12, oraz mniej straszna parada Krampusów dedykowana dzieciom, dzień wcześniej.

Kiedy?
 • Tylko jednego dnia – 8.12. od 10 do 18:30
Ciekawe wydarzenia w programie:
Jarmark bożonarodzeniowy w Hallstatt - stoisko z pamiątkami

Jarmark bożonarodzeniowy w Hallstatt

 

Odwiedzasz Austrię zimą? Sprawdź moje inne artykuły powiązane z tutejszymi atrakcjami:

16 adresów na zimowy pobyt w Dolinie Gastein
10 super zimowych aktywności w Sökden i Dolinie Ötztal
TOP 5 ulubionych ośrodków narciarskich Ski Amadé