Menu
Podróże / Poradniki

Los Angeles i kilka różnic między płn. i płd. Kalifornią

Klimat północnej Kalifornii jest mi bliższy od południowej. Nie w sensie pogodowym, pod tym względem zdecydowanie wygrywa południe z wyższymi temperaturami i przewagą słonecznych dni. Jeżeli jednak miałabym się zdecydować na miejsce do życia, to bliżej północy czułabym się chyba jednak lepiej.

Różnice między północną, a południową Kalifornią?

Posłużę się głównie przykładem San Francisco i Los Angeles, bo to typowi przedstawiciele tzw. NorCal i SoCal.
Akurat oba miasta są przykładami na zdrowszy tryb życia niż w pozostała części kraju. San Francisco ma może większego bzika na punkcie lokalnych, eko produktów, ale życie przy plaży w południowej Kalifornii sprawia, że wygląd i kondycja fizyczna wskakuje wysoko na listę priorytetów mieszkańców. Zwłaszcza tych zlokalizowanych w niedużej odległości od oceanu. Bo jednak sporo ludzi wizytę na plaży musi traktować jak całodniową wyprawę i nie do końca przejmuje się tym jak wygląda w bikini. W każdym razie presja na dobry wygląd na pewno istnieje tu bardziej niż w reszcie Stanów, Hollywood ma coś do powiedzenia w tej kwestii. Do miasta wciąż przyjeżdża wiele ludzi próbujących zrobić karierę w przemyśle filmowo-telewizyjnym, a atrakcyjność to jeden z wymogów tego komercyjnego światka.

Jednym z największych minusów Los Angeles jest dla mnie jego rozległe położenie. Mijając miasto ma się wrażenie, że nie ma końca, a już tym bardziej, kiedy trafia się na korki. W LA są one zdecydowanie gorsze niż w SF. Rozmiar miasta robi swoje. Powierzchnia San Francisco jest na dobrą sprawę niewielka, zajmuje 13-ste miejsce w rankingu największych amerykańskich miast. Dopiero Bay Area, rejon zatoki SF sprawia, że miasto wydaje się być ogromne.
W San Francisco można liczyć na niezły transport publiczny, sięgający również poza granice miasta, podczas gdy w Los Angeles ciężko jest przeżyć choćby kilka dni bez samochodu. Niestety nawet mając auto, trzeba liczyć się z tym, że dojazdy w różne części miasta pochłaniają mnóstwo czasu i to uważam za jeden z największych minusów LA.

Kulinarnie północ wygrywa m.in. różnorodnością, wyszukaniem, winnym regionem Napa Valley. 1/3 amerykańskich restauracji z trzema gwiazdkami Michelin znajduje się w tych stronach. Los Angeles nie pozostaje daleko w tyle, też posiada różnorodną scenę kulinarną dzięki imigrantom z całego świata. Z pewnością ma też przewagę w kuchni meksykańskiej ze względu na ulokowanie bliżej granicy i większą liczbą żyjących tu Meksykanów. Generalnie w Kalifornii niemalże wszędzie możecie liczyć na dobre, meksykańskie jedzenie, ale na południu o nie najłatwiej.

Różnice między północą, a południem są też w języku. Miałabym problemy z rozpoznaniem akcentu z północy, ale już dużo łatwiej zorientować się, kiedy ma się do czynienia z kimś z okolic LA, San Diego. Nadużywanie słowa “like” jest jednym z charakterystycznych objawów, podobnie ze zwracaniem się do znajomych per “dude” i używanie tego słowa zamiast “man”. Południe Kalifornii ma ogólnie zdecydowanie więcej do powiedzenia w slangu i potrafi zaskoczyć słowami, jakie do tej pory były ci zupełnie obce.

 

IMG_9469-2In–N–Out Burger, to najpopularniejszy fast food południowej Kalifornii, który zaliczył chyba wszystkie Tumblry świata i jest prawdopodobnie najchętniej fotografowanym fast foodem. Owszem, zjecie tu zdecydowanie lepsze burgery niż w Macu czy Burger King, ale już frytki nie wychodzą im tak dobrze. Najlepszą według mnie kanapką jest Animal style cheeseburger.IMG_9605-2Randy’s Donuts to dla mnie jeden z symboli LA. Naoglądałam się tej zabytkowej piekarni z pączkami na zdjęciach lomo i od lat chciałam zobaczyć ten lokal na żywo. Stało się to zupełnie przypadkiem, w drodze na lotnisko. Randy’s działa od lat 50-tych, po pączki można ustawiać się w kolejce do okienka, albo podjechać autem przez drive-in.

IMG_9503-2Venice Beach i skatepark zlokalizowany przy plaży, to kolejne miejsce z którym kojarzy się LA.

IMG_9574-2doub

IMG_9477-2Przed wizytą na Venice, Benjamin zapytał mnie czy do skateparku nadal przychodzą dobrzy skaterzy, czy przenieśli się gdzie indziej, a tutaj bawią się ci, którzy nie do końca wiedzą co robią. Potwierdziło się, że nadal bardzo często spotkać można tu świetnie jeżdżących chłopaków i dziewczyny.

IMG_9499-2aaCorona Extra z którą współpracuję towarzyszyła mi tego dnia na Venice Beach. Bez limonki, ale za to z widokiem na wyczyny skaterów, których obserwować można godzinami.

IMG_9476-2

IMG_9578-2Ta dziewczyna była świetna!

IMG_9548-2
Ostatnie promienie słońca na plaży.

IMG_9551-2

IMG_9563-2

IMG_9585-2

IMG_9579-2

IMG_9582-2 IMG_9584-2  IMG_9586-2 IMG_9600-2Na koniec chciałam Wam podziękować za wypełnione formularze ankiety, jest ich więcej niż się spodziewałam. Wynikami podzielę się z Wami na początku grudnia!