Menu
Food / Podróże / Przewodniki / Restauracje

Mauritius – TOP 5 ulubionych atrakcji

Mauritius ulubione atrakcje

Mój plan na Mauritius był podobny jak w przypadku wielu innych tego rodzaju podróży. Nie zależało mi koniecznie na doświadczeniu wszystkich atrakcji „must see”, zwłaszcza jeżeli wiązały się z przebywaniem w tłumie. Wolałam posiedzieć na naszej plaży i pogapić się na zachód słońca, zjeść coś pysznego, spędzić czas w przyrodzie, miałam też duże oczekiwania względem surfingu, ale trafiłam na dni znikomych fal i silny wiatr.
Poniższe aktywności nie są więc zbiorem atrakcji wprost z przewodnika, jakich “trzeba” doświadczyć na Mauritiusie, ale subiektywnymi TOP 5, które sprawiły mi największą frajdę i poleciłabym je dalej.

 

Mauritius – TOP 5 moich ulubionych atrakcji na wyspie

 

Wejście na szczyt Le Morne Brabant

Mauritius ulubione atrakcje

Jak dla mnie był to numer 1 jeżeli chodzi o to, co zrobiłyśmy na wyspie.
Le Morne to najwyższy szczyt wyspy, a widok na górę od strony oceanu to klasyczny obrazek promujący Mauritius jako wakacyjny kierunek podróży.
Z górą wiąże się tragiczna historia (choć nie ma na nią twardych dowodów), która nawiązuje do XIX wieku i okresu niewolnictwa, kiedy południowo-zachodni półwysep był schronieniem dla zbiegłych niewolników, a góra służyła do wypatrywania wojskowych, którzy zmierzali ze stolicy w celu ponownego ich schwytania. Na ich widok niewolnicy rzucali się ze skał do oceanu, wybierając śmierć przed byciem pojmanym ponownie.
W dniu, kiedy niewolnictwo zostało zniesione (w 1835r), wysłano na południe grupę policji, żeby poinformować ludność o ich wolności, jednak niewolnicy na widok służb decydowali się skończyć ze swoim życiem.
Mówi się, że władze kolonialne zdawały sobie sprawę z wcześniejszych samobójstw niewolników, a plan obwieszczenia im wolności był okrutnym sposobem zemszczenia się.

Dzisiaj góra jest dostępna dla wszystkich, a widok ze szczytu na półwysep i wyspę jest niesamowity. 2/3 trasy jest łatwym podejściem, a ostatnia 1/3 wymaga wspinania się przy pomocy rąk. Moja mama bała się kontynuować więc zaczekała na mnie niżej, ale dla mnie trasa nie stanowiła problemu. Chociaż nie miałyśmy idealnej pogody podczas wyjazdu, to akurat tego dnia była doskonała, co oczywiście przełożyło się na widoki.
Do Le Morne Brabant można bez problemu dojechać autem i zaparkować na parkingu przy rozpoczynającym się szlaku. Dotarcie tu autobusem będzie wymagało ok 20min spaceru od drogi głównej.

 

Targ w Port Louis
Czytając o kuchni Mauritiusa znalazłam wiele dań do spróbowania, które były na mojej liście, ale na miejscu wcale nie było tak łatwo ich odnaleźć. Część znalazłam oczywiście w restauracjach, ale inne były typowym street foodem, którego nie mogłam się na wyspie dopatrzeć. Nie pomagał fakt, że część dni naszego pobytu była dniami wolnymi od pracy, więc na próżno było szukać na ulicach sprzedawców.

Na szczęście wszystko wynagrodziłam sobie podróżą do stolicy i wizytą na Central Market w Port Louis. Samego miasta nie trzeba koniecznie odwiedzać podczas podróży na Mauritius, ale już dla samego targu warto tu przyjechać. Główną część zajmują stoiska z warzywami i owocami, pierwsze piętro zajmują sprzedawcy pamiątek, a bocznej części targu znajdują się z kolei stoiska z gotowym jedzeniem, gdzie za niewielką kwotę spróbować można wielu typowych, lokalnych dań.

 

Spacer między Tamarin Bay a Flic en Flac

Mauritius ulubione atrakcje

Mauritius ulubione atrakcje

Nie powiedziałabym, że trzeba koniecznie przyjechać do Tamarin Bay, żeby przespacerować się tym odcinkiem, ale Tamarin Bay była naszą plażą i cudownie było po prostu wyjść z mieszkania, przejść kilka kroków na plażę, dalej odcinkiem przez las wdłuż wybrzeża i wyjść na innej plaży. Niedługo potem zaczynały się kurorty hotele, ale plaża nie miała publicznego dostępu z ulicy dlatego prawie nikogo na niej nie było. Niskie hotele schowane między drzewami też specjalnie nie przeszkadzały w cieszeniu się spokojem i widokami, a nawet ciekawie było je zobaczyć. Nie miałam jednak wrażenie, że coś tracę nie mieszkając w jednym z nich.
Z południowego końca plaży Flic en Flac widać było dobrze Le Morne Brabant, zatokę Tamarin Bay oraz góry parku Black River Gorges. Po serii wyluzowanych, spokojnych kurortów zaczynały się nieco obciachowe i na tym etapie spacer tracił już na uroku, ale reszta była bardzo na plus.

Obiad w Palais de Barbizon

mauritius ulubione atrakcje

Mauritius ulubione atrakcje

Posiłek w tej restauracji muszę zaliczyć do ulubionych aktywności, bo wyszłam stamtąd naprawdę szczęśliwa. Miejsce polecił mi lokalny surfer i jego żona, a zlokalizowane jest w górach i miejscowości Chamarel. Dobrze jest tu przyjechać szczególnie przy okazji zwiedzania wodospadów Chamarel lub atrakcji Seven Coloured Earths. My wybrałyśmy się tutaj tylko ze względu na obiad i och, jakże było warto! Restauracja serwuje kuchnię kreolską, podejrzewam, że jedną z najlepszych na wyspie, bo przebiła znaną restaurację, która na Tripadvisor zajmuje pierwsze miejsce lokali Mauritiusa.
Palais de Barbizon w menu posiada tylko dwa dania, mięsne lub rybne, serwowane z kilkoma różnymi dodatkami oraz ryżem. To restauracja rodzinna, a kuchnia bardzo domowa i pewnie dlatego wszystko smakowało tutaj tak wyśmienicie. Cena za osobę to 45zł.
Więcej o kuchni Mauritiusa przeczytasz w tym poście.

 

Black River Gorges

mauritius ulubione atrakcje

Mauritius ulubione atrakcje

Największy i najbardziej dziki park narodowy w południowo-zachodniej części Mauritiusa, gdzie doświadczyć można prawdziwej przyrody wyspy z czasów, zanim pojawił się na niej pierwszy człowiek. Jest ostatnim bastionem wielu rodzimych gatunków roślin i zwierząt, w szczególności ptaków. Tutaj żyje również ponad 4000 tysiące nietoperzy rudawkowatych, znacznie większych od tych nam znanych, innym sposobie latania. Żywią się owocami i nektarem kwiatów, bez problemu można zobaczyć je również w środku dnia.
Spośród dłuższych i krótszych opcji wędrówek, wybrałyśmy 7km szlak Maccahbée. Zdecydowana większość turystów pozostaje na wybrzeżu i na szlakach spotyka się tu niewiele osób. Wejście do parku jest darmowe.

Sprawdź inne posty z Mauritiusa:

Mauritius – informacje ogólne o wyspie

Kuchnia Mauritiusa – dania, których warto spróbować na wyspie!

Mauritius pamiątki – co przywieźć z wyspy