Menu
Historie / Podróże / Życie

The Dakota – jeden z najciekawszych budynków Nowego Jorku

Nowy Jork zabytki

Choć Nowy Jork kojarzy się przede wszystkim ze szklanymi wieżowcami, miasto kryje w sobie również zabytki pamiętające początki powstawania miasta. Czasy, kiedy nikt nie spodziewał się, że Manhattan będzie wyglądał któregoś dnia tak jak dzisiaj.
A skoro ostatnie posty zadedykowałam dzielnicy Upper West Side, to jest to dobra okazja, żeby napisać o The Dakota. Według mnie – jeden z najciekawszych budynków Nowego Jorku.

Jeden z najbardziej

Jego historia sięga 1880 roku, czasów, kiedy Upper West Side była oddaloną od centrum, niewiele znaczącą okolicą, a budynek otaczały pustki. Krążą legendy, że jego nazwa wzięła się właśnie od porównania do odległego stanu Dakota.
Kamienica ma styl północno-niemieckiego renesansu i widnieje na liście zabytków nowojorskich. Wewnątrz znajduje się 65 mieszkań, liczących od czterech do dwudziestu pokoi. Układ mieszkań jest zainspirowany francuskim stylem, pokoje połączone są ze sobą, każdy salon usytułowany jest od strony ulicy ze względu na ładny widok, a kuchnia znajduje się od strony podwórza.
Budynek od początku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród nowojorczyków, a zastosowane w nim rozwiązania architektoniczne były bardzo nowoczesne jak na tamte czasy.
Ujęcia Dakoty pojawiły się w słynnym filmie Romana Polańskiego “Dziecko Rosemary”, tutaj także mieszkał John Lennon wraz z Yoko Ono, a 8 grudnia 1980 roku przed tą samą kamienicą został zastrzelony. Artystka mieszka tu po dzień dzisiejszy.

 Nowy Jork zabytki

Każde mieszkanie ma bardzo wysokie sufity. Spacerując obok tego budynku wieczorami, zawsze lubiłam spoglądać w okna. W niektórych mieszkaniach można zauważyć niesamowite żyrandole, a przez lekko mroczny klimat czasami odnosiłam wrażenie, że zaglądam do prawdziwego zamku. Chciałabym móc zwiedzić ten budynek od wewnątrz…


Wejście główne.


Brama w której został zastrzelony John Lennon. Jeśli nie mieliście okazji obejrzeć żadnych filmów dokumentalnych na temat zabójstwa Lennona, poniżej podrzucam pierwszą część jednego z filmów na ten temat

nowy jork zabytki

Nowy Jork zabytki

Nowy Jork zabytki

Nowy Jork zabytki

zabytki nowego jorku dakota
Nie pomińcie tego miejsca zwiedzając Nowy Jork, to jeden z najciekawszych budynków miasta!