Menu
Austria / Podróże / Przewodniki

Okolice Salzburga jesienią

Jesień w Salzburgu sprawiła, że mam zdecydowanie ochotę doświadczyć tu kolejnej. Było kilka takich słonecznych dni, że nie mogłam uwierzyć, że październik może wyglądać aż tak dobrze. Miałam nawet ambicje, żeby zapisać więcej jesieni na zdjęciach i wyruszyłam któregoś razu w trasę jeszcze nocą, ale dokładnie tego dnia nie znalazłam niczego, co chciałam (mgły, magicznego porannego światła, widoków), więc zamiast tego wybrałam się na wędrówkę i o 10 byłam już na szczycie góry.
Okazja do dobrych zdjęć pojawiła się oczywiście niespodziewanie innym razem, kiedy o mało co nie zabrałam ze sobą aparatu – podczas niedzielnego spaceru ścieżką wokół góry położonej nad miastem. I tych dwóch miejsc podrzucam Wam kilka zdjęć, bo okoliczne góry pokrył już śnieg i za chwile, jeżeli na blogu pojawi się Austria, to tylko w zimowej scenerii!

 

Gaisberg Wanderweg – szlak spacerowy na górze Gaisberg

Gaisberg to charakterystyczna góra położona nad Salzburgiem, na której szczyt wjechać można samochodem, przez co służy mniej do górskich wędrówek, a bardziej do podziwiania stąd panoramy miasta, albo uprawiania sportów jak jazda na rowerze, bieganie, a nawet paralotniarstwo. Jeszcze poniżej szczytu znajduje się restauracja Gasthof Mitteregg, gdzie zaczynają się spacerowe ścieżki dookoła Gaisberg, więc jeżeli wpadniecie do Salzburga w czasie dobrej pogody, warto wybrać się tu na popołudniową przechadzkę (dojeżdżają tutaj też autobusy).

gaisberg ścieżka spacerowa

  

 

Werfener Hütte pod górą Werfener Hochothron

Niektóre szczyty przyciągają bardziej schroniskiem niż nazwą góry i tak jest w tym przypadku. Werfener Hütte to lubiane schronisko małego masywu górskiego Tennengebirge należącego do Alp Salzburskich, mniej więcej 45min na południe od miasta.
Schronisko otwarte jest od maja do końca października, poza restauracją oferuje też miejsca noclegowe. Droga na szczyt trwa mniej więcej 2:30h, pierwsza godzina jest łatwiejszym podejściem, druga jest bardziej stroma, więc cięższa fizycznie, ale nie wymaga żadnego wspinania, także nadaje się tak naprawdę dla każdego. Auto najlepiej zostawić na parkingu Wengerau/Werfenweng.