Menu
Podróże / Przewodniki

Pomysł na weekend w Kotlinie Kłodzkiej

Weekend w Kotlinie Kłodzkiej

Jeden z ostatnich weekendów był dla nas nietypową okazją, żeby zawitać z Benjaminem na krótko do Polski i odwiedzić jedną z piękniejszych okolic Dolnego Śląska.
Powodem tego wyjazdu była akcja #CompassNaPolske Jeep Polska, w której razem z Bloceanią bierzemy udział. Wybraliśmy kilka obszarów w Polsce, mogących spokojnie rywalizować z zagranicznymi atrakcjami, pokazując je w kolorach pięknej, złotej jesieni.
Bo czasem warto sobie przypomnieć, że nie trzeba ruszać w odległą podróż, żeby blisko swoich stron odnaleźć miejsca, które przenoszą w inny świat. Nie trzeba jechać do Szwajcarii czy Austrii, żeby poczuć się jak w Alpach. Wiecie jak brzmiała reakcja Benjamina, kiedy wjeżdżaliśmy do Międzygórza? “Hej, to miasteczko mogłoby być przecież w Austrii!”

Kotlina Kłodzka to kraina, z której mam trochę wspomnień z przeszłości i od dłuższego czasu miałam ochotę przypomnieć sobie te okolice oraz poznać miejsca w których wcześniej nie byłam. Do tego muszę przyznać, że mam małą słabość do kurortów uzdrowiskowych, których historia sięga odległej przeszłości. Zwłaszcza tych uśpionych, jak np. Semmering w Austrii, o którym pisałam w zeszłym roku.
Do niedawna najsłynniejsze uzdrowiskowe miejscowości Dolnego Śląska również nie mogły wybudzić się z dłuższego snu. Turyści obrali inne kierunki, a stare domy wczasowe i sanatoria przyciągały ewentualnie wycieczki szkolne i przede wszystkim emerytowanych kuracjuszy.
W ostatnich lat coś jednak drgnęło, potencjał wód termalnych i naturalnych produktów tego regionu dostrzegły nowe ośrodki, skupiając się na możliwościach łączenia innowacyjności z tradycją. Z ruin powstały nowe, wysokiej klasy hotele, a uzdrowiska zaczęły oferować zabiegi SPA atrakcyjne nie tylko dla pacjentów sanatoriów.
Kotlina Kłodzka znowu zaczyna przyciągać ludzi w każdym wieku, pozytywnie się zmieniać i cieszę się, że mogłam tu wrócić i pokazać nowy kawałek Polski Benjaminowi.

Mój pomysł na Kotlinę Kłodzką?

Roadtrip połączony z aktywnościami w otoczeniu przyrody i pobyt w hotelu oferującym zabiegi SPA, skorzystanie z oferty zabiegów jednego z kurortów lub nocleg w otoczeniu przyrody w jednym z kultowych, górskich schronisk.

Posta z polecanymi noclegami znajdziesz tutaj

Co m.in. zobaczyć w tych stronach?
  • Międzygórze i Masyw Śnieżnika
  • Kudowa Zdrój
  • Szczeliniec Wielki
  • Błędne Skały
  • Polanica Zdrój
  • Lądek Zdrój
  • Bystrzyca Kłodzka
Pomysł na weekend w Kotlinie Kłodzkiej
MIĘDZYGÓRZE I MASYW ŚNIEŻNIKA

Weekend w Kotlinie Kłodzkiej

Pomysł na weekend w Kotlinie Kłodzkiej

Weekend w Kotlinie Kłodzkiej


Międzygórze i Masyw Śnieżnika

Bez wątpienia mój faworyt ze wspomnianych wyżej miejscowości, ale ten, kto tu był zapewne zrozumie. Natomiast kto będzie zastanawiał się patrząc na zdjęcia skąd wzięły się w tych stronach tak piękne domy, wspomnę krótko o historii, która sięga pierwszej połowy XIX wieku. Czasów, kiedy księżna Marianna Orańska, żona pruskiego księcia Albrechta Hohenzollerna zakupiła te tereny z myślą przekształcenia ich w popularną okolicę wczasową. Powstały wtedy pierwsze charakterystyczne tyrolskie domy i gospody, wyznaczono szlak na pobliski szczyt Śnieżnika jak i zagospodarowano okolice wodospadu Wilczki. Z czasem stworzono też luksusowy ośrodek uzdrowiskowy (dzisiejszy Dom Wczasowy Gigant), poprowadzono kolejne szlaki i Międzygórze rozwinęło się turystycznie jeszcze bardziej.
Świetność miejscowości przypadła na okres Międzywojenny, po wojnie większość obiektów trafiło do Funduszu Wczasów Pracowniczych i dzięki braku zniszczeń wciąż przyciągała turystów. Dopiero w latach 90-tych ze względu na słabą kondycję FWP Międzygórze zaczęło przymierać, żeby odrodzić się tak, jak dzieje się to w ostatnich latach.
Będąc w Międzygórzu nie można nie wykorzystać tej lokalizacji do górskich wędrówek, przede wszystkim wejścia na Śnieżnik, najwyższego szczytu w Kotlinie Kłodzkiej (1425mnpm), który jest też punktem łączącym kilka pasm górskich tworząc w ten sposób Masyw Śnieżnika. Z Międzygórza prowadzi na szczyt czerwony szlak.

 

KUDOWA ZDRÓJ – Kotlina Kłodzka
weekend w Kotlinie Kłodzkiej

Weekend w Kotlinie Kłodzkiej – Kudowa Zdrój

 Kudowa Zdrój

Miejscowość o długiej tradycji uzdrowiskowej, której sercem jest wspaniały Park Zdrojowy, stworzony na wzór parków angielskich. Idealne miejsce na jesienne spacery, chociaż podejrzewam, że szczególnie przyjemnie spędza się tu letnie popołudnia. Odwiedzając park nie da się pominąć budynku Pijalni Wód Mineralnych, gdzie znajduje się sala koncertowa, kawiarnie, małe sklepiki, ale też przede wszystkim źródło, gdzie za niewielką opłatą spróbować można naturalnej, pełnej zdrowotnych właściwości wody.
Lokalnym muzeum wartym wspomnienia jest Muzeum Zabawek, które przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym. Pisząc o Kudowej nie można nie wspomnieć też o Kaplicy Czaszek. To grobowiec ofiar wojen śląskich oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku, których szczątki zostały tu zgromadzone jako obraz kruchości życia i przemijania. Kaplicę zdobi 3 tysiące czaszek oraz kości, a kolejne 20-30tys. spoczywa pod podłogą kaplicy–  gromadzenie ich, dezynfekcja oraz konserwacja zajęły 8lat.

Błędne Skały

Nie udało nam się odwiedzić Błędnych Skał bo do końca listopada teren jest nieczynny ze względu na remont, ale to jedna z najładniejszych przyrodniczych atrakcji w tych stronach. Dostrzegli ją również twórcy ekranizacji “Opowieści Narnii” używając tej lokalizacji do zdjęć drugiej części filmu “Książe Kaspian”.
Przejście labiryntu zajmuje trochę ponad 30min, na miejscu trzeba się liczyć ze spędzeniem godziny, ale wycieczkę można sobie wydłużyć do niemal 2:30-3h wchodząc na szlak czerwony w Kudowej Zdroju i mijając po drodze m.in. słynną Kaplicę Czaszek. Dojazd autem z Kudowej prowadzi z kolei malowniczą Drogą Stu Zakrętów.
Błędne Skały otwarte są w zależności od warunków pogodowych, dlatego wcześniej najlepiej odwiedzić oficjalną stronę.

SZCZELINIEC WIELKI
Weekend w Kotlinie Kłodzkiej – Szczeliniec Wielki

Weekend w Kotlinie Kłodzkiej – Szczeliniec Wielki

Weekend w Kotlinie Kłodzkiej – schronisko na Szczelińcu

Weekend w Kotlinie Kłodzkiej – schronisko na Szczelińcu

 

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec to najwyższy szczyt Gór Stołowych, a jego wysokość nie przekraczająca nawet 1000m.n.p.m być może nie robi dużego wrażenia. Jednak 30-minutowy spacer wśród skał i niewielki trud wynagradzany jest wspaniałym widokiem sięgającym przy dobrej widoczności Śnieżki. Niemal każdy poradzi sobie z wejściem na tę górę. A warto nie tylko dla widoku, ale też przyjemnego schroniska, o którym wspominałam w noclegach. W okresie letnim na zewnątrz działa też taras z budkami z jedzeniem, choć nie wiem czy wtedy nie zaczyna robić się tłoczno. Pogodne, jesienne popołudnia są za to w sam raz na małą wspinaczkę. Warto zjawić się tu szczególnie na dwie godziny przed zachodem słońca, żeby na doskonałą panoramę załapać się w najlepszym świetle.

Polanica Zdrój

Podobnie jak reszta uzdrowiskowych miejscowości ma swój charakterystyczny zdrojowy park idealnie nadający się na spacery, uzdrowisko i pijalnię wody mineralnej. Akurat w Polanicy szczególnie warto skorzystać z szerokiej oferty zabiegów SPA oferowanych przez uzdrowisko Wielka Pieniawa. Wykaz zabiegów wraz z cennikiem znajdziecie tutaj. Rezerwacji najlepiej dokonywać telefonicznie, w przypadku weekendu nieco wcześniej.

LĄDEK ZDRÓJ

Lądek Zdrój uzdrowisko wojciech Lądek Zdrój

Poza szczytem sezonu i większymi wydarzeniami, Lądek to nadal uśpione miasteczko. Słynie przede wszystkim z najstarszego w Kotlinie Kłodzkiej uzdrowiska, a według niektórych źródeł również w Polsce.
Najbardziej charakterystycznym obiektem jest Zdrój Wojciech – wybudowany w 1680roku, obecny neobarokowy styl zawdzięcza przebudowie w 1880r. Ulokowany wprost na gorącym źródle wody leczniczej, z której uzdrowisko korzysta do po dzień dzisiejszy. Warto zajrzeć do wnętrza choćby po to, żeby zobaczyć tamtejszą nietypowy marmurowy basen leczniczy w stylu tureckiej termy, usytuowany na dnie kopuły głównej budynku. Wypełniony jest źródlaną wodą siarczkową-fluorkową o temperaturze sięgającej 45 stopni. Ma też terapeutyczne właściwości, wpływające przede wszystkim korzystnie na stawy, kręgosłup i skórę. Wstęp na basen kosztuje 20-24zł, a planując kąpiel dobrze jest pamiętać o zabraniu ze sobą czepka.
Na pierwszym piętrze, zawieszona obok tamtejszej kawiarni historyczny plan miasta zadziwi niejedną osobę tym, jak prezentowała się miejscowość 200lat temu. Podobnie jak Międzygórze, Lądek również wiele zawdzięcza księżnej Orańskiej.

———–

 

To były moje propozycje na spędzenie weekendu w Kotlinie Kłodzkiej. Na blogach Życie Jest Piękne, Los Wiaheros i Gdzie Wyjechać znajdziecie z kolei przewodniki po innych miejscach w Polsce.
Na tym akcja #CompassNaPolske jednak się skończy – pora na odkrywanie niezwykłych zakątków Polski przez Was!
Weekendową wycieczkę macie okazję zrealizować Jeepem Compass, biorąc udział w konkursie, który znajdziecie na stronie Jeep Polska
Poza weekendowymi wyprawami Jeepem Compass, w konkursie do wygrania są również 3 zestawy akcesoriów outdoorowych o wartości 1000pln każdy, a także 50 książek podróżniczych. Powodzenia!

 

Zainteresował Cię wpis? Zajrzyj do “Kotlina Kłodzka – polecane noclegi”

Ponadto na blogu znajdziesz posty z innych części Polski:
Naturalne atrakcje województwa Lubuskiego
Kulinarny przewodnik po Krakowie w nawiązaniu do historii
Jeziorak – polecane noclegi i smaki Pojezierza Iławskiego