Menu
Uncategorized

Tradycje winiarskie i Winobranie.

W niedzielę zakończyło się Winobranie- najpopularniejsze zielonogórskie święto.
Tradycje winiarskie miasta sięgają prawdopodobnie XII wieku, a pierwsze Winobranie odbyło się w 1852 roku.
Święto trwa 8dni podczas których odbywają się różne imprezy kulturalne, sportowe, koncerty, Festiwal Folkloru, na deptaku ustawiane są rozmaite stoiska, gdzie można kupić niemalże wszystko, a całe miasto tętni życiem zarówno w dzień jak i nocą;).

Jeśli chodzi o polskie winnice, to powstaje ich coraz więcej, głównie w zachodniej Polsce, gdzie klimat jest łagodniejszy od pozostałej części kraju.
Ciągle zakazana jest sprzedaż polskich win, ale ze względu na zmianę w ustawie, od 2009 roku polscy winiarze będą mogli legalnie sprzedawać wino ze swoich winnic:).

Na kilka dni przed ostatecznym terminem rejestracji winnic w Agencji Rynku Rolnego, pod numerem pierwszym zarejestrował swoją winnicę nasz znajomy:). Powyżej znajduje się artykuł, który ukazał się w “Twój Styl” we wrześniu 2007, gdzie opisana była m.in. winnica “Stara Winna Góra”, a główne zdjęcie pochodzi właśnie stamtąd:).
Tylko winnice, które zostały zarejestrowane do 12.09 w ARR, będą mogły sprzedawać wino własnej produkcji.

Co roku podczas Winobrania odbywa się korowód.

Prezentacja regionalnych winnic.

Goście z Armenii.

Ten piesek mnie zauroczył:).

A to znajomi z Niemiec, którzy emeryturę spędzają w założonej przez siebie winnicy;). 300 butelek wina własnej produkcji przywiezionych na Winobranie rozeszło się w kilka godzin:). Póki co, są to jedyne legalnie sprzedawane wina w regionie, ponieważ miejscowość, w której znajduje się ta winnica, znajduje się tylko ok 1,5h drogi od Zielonej Góry;).

Aż nie chce mi się wierzyć, że jeszcze w zeszłym tygodniu było tak ciepło:(.

Wczoraj wróciłam z krótkiego wypadu do Oslo i Londynu, więc to będzie następnym tematem posta.