Menu
Zdrowie / Życie

Ulubiona praktyka jogi i ćwiczenia do zrobienia w domu

Długo nie mogłam przekonać się do aktywności fizycznej w domu. Próbowałam praktykować jogę i ćwiczyć przed telewizorem lub laptopem, ale szybko się zniechęcałam. Nie pasował mi typ ćwiczeń, ich sposób prowadzenia, albo sposób bycia twórców. Zmieniło się to prawie trzy lata temu, kiedy przypadkowo trafiłam na kanał YT Boho Beautiful. Kanał podpasował mi 100% i po raz pierwszy znalazłam motywację, żeby regularnie ćwiczyć w domu.

Boho Beautiful to przede wszystkim 15-25min sesji jogi na różnych poziomach, medytacje, pilates oraz serie ćwiczeń zadedykowane różnym partiom ciała. Są bardzo płynne, czasem intensywne, ale nie na tyle, żeby skończyć na macie zalanym potem. Na kanale regularnie pojawiają się też kilkudniowe lub dłuższe wyzwania skupione na konkretnych partiach mięśni, albo zadedykowane jodze lub pilatesowi.
Czy odpowiada nam styl osoby prowadzącej, to bardzo indywidualna sprawa. Jak dla mnie Juliana, autorka kanału, budzi dużą sympatię i prowadzi przez ćwiczenia w bardzo klarowny sposób. Jest przy tym delikatna, pełna zrozumienia, a jej ton głosu uspokaja. W tym wszystkim świetnie przemyca też duchową część jogi, dzięki czemu chcąc nie chcąc coraz bardziej chłonie się tę filozofię i rozwija poziom praktyki. To też dobry kanał, żeby spróbować  i przekonać się do medytacji.
Na Boho Beautiful nie ma za to zdeterminowanych okrzyków motywacyjnych i to mi bardzo w domowych ćwiczeniach odpowiada.

Pomyślałam, że na ten czas siedzenia w domu podsunę Wam ten kanał YT i dodam tutaj kilka z lubianych filmów z praktyką jogi lub ćwiczeniami. Może znajdziecie nową motywację do aktywności, albo przekonacie, że joga w domu może być super.

 

PORANNA JOGA

Nie zliczę rozmaitych praktyk jogi wykonanych z Boho Beautiful i ciężko mi wybrać ulubione. Regularnie próbuję nowych nowo dodanych video, wracam do starszych, intensywniejszych lub lżejszych, w zależności od tego na co mam ochotę. Często praktuję z rana, więc wybieram wtedy zadedykowaną temu poranną jogę, lub cokolwiek co zawiera “gentle yoga flow”.Nieco intensywniejsza poranna sesja.
Powyższe video należy do moich ulubionych porannych sesji, nie tylko ze względu na praktykę, ale i tło Himalajów.

 

JOGA ROZCIĄGAJĄCA

Kiedy mam ochotę na praktykę, którą ciało odczuje, ale nie będzie intensywnymi ćwiczeniami, wybieram tą skupioną na rozciąganiu. Zazwyczaj jest to wtedy yin yoga, która polega na utrzymywaniu pozycji w bezruchu przez kilka minut. To świetny sposób, żeby popracować nad elastycznością różnych partii ciała.

 

ĆWICZENIA NA MIĘŚNIE BRZUCHA

Do moich ulubionych ćwiczeń kanału należą ćwiczenia mięśni brzucha. Na Boho Beautiful znajdziecie je zazwyczaj w krótszych 10-15 minutowych formach. To nie są może ćwiczeniach po których zalejecie się potem, ale i tak w zależności od formy potrafią dać solidnie w kość.

Te 10-minutowe ćwiczenia mięśni brzucha i mięśni głębokich wykonałam pewnie z dwieście razy, jeśli nie więcej. Bywały okresy, że powtarzałam je co maksymalnie dwa-trzy dni, ostatnio wykonuję je rzadziej. Mimo wszystko uważam, że są idealnym, kompaktowym rozwiązaniem, jeżeli chcecie wzmocnić brzuch, plecy i generalnie mięśnie głębokie tułowia.

Za te ćwiczenia zabieram się, kiedy jestem w słabszej formie, ale wciąż chcę popracować nad mięśniami brzucha. Są lżejsze od powyższych, więc przy słabszych mięśniach jestem w stanie przebrnąć do końca bez przerywania.


Ten zestaw ćwiczeń trwa 10min, ale przygotujcie się na intensywną pracę mięśni. Żeby się nie zniechęcić, lepiej zostawić sobie ten filmik na nieco bardziej zaawansowany etap ćwiczeń.

ĆWICZENIA NOGI I PUPĘ

Gdybyście chcieli popracować nad wzmocnieniem nóg czy pupy, Boho Beautiful również tym partiom mięśniowym poświęca swoje nagrania. Jest joga zadedykowana pracy nóg, ale i kilkunastodniowe wyzwania z ćwiczeniami.
W porównaniu do reszty, nogi i pupa to moje najsłabsze części ciała, więc ćwiczenia z tej kategorii najbardziej kojarzą mi się z bólem!

Nie zwracajcie większej uwagi na nazwę tych ćwiczeń. Zdecydowanie nie podjęłam ich, żeby dążyć do brazylijskiej pupy. Chciałam po prostu wzmocnić nogi i pupę przed sezonem narciarskim, a ten zestaw okazał się bardzo dobry. Zdarzało się, że trzymałam się 14-dniowego wyzwania i robiłam je codziennie. Ostatnimi czasy robię je rzadziej.

NAUKA MEDYTACJI

Macie ochotę spróbować medytacji, ale nie wiecie jak zacząć? Boho Beautiful ma na kanale filmy z 10-20minutowymi sesjami medytacji. Są dobrym wprowadzeniem i praktyką niezależnie od poziomu wtajemniczenia.


Jeżeli czujecie się wieczorem przebodźcowani i zapowiada się, że będziecie mieć problem z zaśniecięm, spróbujcie tej medytacji. Gwarantuję, że pójdziecie do łóżka z dużo spokojniejszą główą.

 

Na kanale znajdziecie też oczywiście jogę dla początkujących, oraz nagrania poświęcone pilatesowi.

Jeżeli z kolei szukacie praktyki jogi po polsku, polecam kanał Yoga by Eli.

 

P.S. Na co dzień ćwiczę na macie do jogi polskiej marki Mamiko. Koronawirus utrudnia firmie obecnie produkcję  nowych mat… To dobra okazja, żeby wspomnieć tutaj, że twórcy marki zapowiadają już możliwość zakupu bezterminowego bonu i zamówienia przyszłych mat w niższej cenie oraz z darmową wysyłką.