Menu
Podróże

Zwiedzanie Porto – zdjęcia

Porto i Lizbona, dwa najpopularniejsze portugalskie miasta, często porównywane. I w tym zestawieniu dla wielu na pierwszym miejscu staje właśnie Porto. Ostatnimi czasy turystów przyciagają liczne połączenia tanich linii, ponadto przybywa tutaj dużo studentów na wymianę z Erasmusa. A mimo wszystko Porto nie jest chyba jednak znane na taką skalę, jaką powinno. Zachwyca przede wszystkim położeniem, wzgórza starego miasta zwrócone ku rzece Duoro, charakterystyczny most Dom Luis i magiczne uliczki starego miasta.
Poprzednim razem miałam dla tego miejsca trochę więcej czasu, pogoda też nie była tak kapryśna, ale na szczęście niedziela okazała się doskonała na długi spacer. Zdjęcia opowiedzą resztę.

Porto tramIMG_1567aaPierwsza kawa, pierwsze pastel de nata i inne portugalskie wypieki.

Porto

Porto old town

Porto Portugal

Porto city view

Jeżeli w mieście, które odwiedzam jest niezwykłe stare miasto, plan jest zawsze ten sam – zagubić się w jego uliczkach.

Porto

IMG_1621_1aaWywieszanie niedzielnego prania.

IMG_1631_1aa

Porto

Porto church

Portugal laundry

Porto

Porto old town
Porto cigarette

Porto

Portugal laundryKolorowe pranie było na dobrą sprawę ozdobą domów.

Porto bridge

IMG_1711_1dpub

Porto river view

Benjamin

Portugal laundry

Porto river

Porto people

Porto houses

Porto houses

adamant wanderer

IMG_1795aa

Portugal housesPo kilku godzinach chodzenia mieliśmy skończyć w restauracji z rybami/ owocami morza, ale na miejscu okazało się, że trafiliśmy na przerwę między lunchem a kolacją. Benjamin nie miał motywacji do dalszych spacerów, poziom cukru we krwi też miałam już niski i w końcu cofnęliśmy się kilka minut do miejsca, w którym 6lat temu jadłam pierwszy raz francesinhę.

Francesinha PortoFrancesinha, ciężkie, mięsne danie, typowe dla Porto. Składa się z dwóch tostów przekładanych, stekiem, portugalską kiełbasą i szynką. Na wierzchu obłożone serem i polane pomidorowo-piwnym sosem.

Francesinha PortoTo nie jest danie, którym mogłabym się zachwycić, Benjamin podobnie, ale myślę, że zarówno w Polsce jak i w Austrii zostałoby przyjęte z otwartymi ramionami i sprawdziłoby się dobrze zwłaszcza w chłodnych miesiącach.

Mercado do Bolhão PortoW pierwszy dzień mieliśmy szczęście do pogody, w drugi już niekoniecznie. Wybraliśmy się na pobliski Mercado do Bolhão chociaż nie był to dzień targowy i część stoisk była zamknięta. Wizyta w takich miejscach zawsze rozbudza we mnie chęć posiadania kuchni w drodze. Mam ochotę obłożyć się siatami z zakupami i biec do domu gotować.

Market do Bolhão

Market Bolhão portuguese olivesJednym z najlepszych zakupów jaki można tam dokonać są oliwki. Przed wyborem nie ma problemu ze spróbowaniem wszystkich, a ceny są przyjemnie niskie. Najpierw kupiliśmy 0.5kg, później wróciliśmy jeszcze po 0.5kg. Za wszystko zapłaciliśmy ponad 4.

Mercado Bolhão
Targ jest miejscem, gdzie mieszkańcy robią zakupy spożywcze, ale w takim samym stopniu jest atrakcją turystyczną. Jest tam kilka barów, gdzie za niewielkie pieniądze można spróbować portugalskiej kuchni. My z kolei usiedliśmy przed sklepem z winami, gdzie wystawionych jest kilka stoików i poza kieliszkiem wina można zamówić tapas/petiscos.

W jednym z postów postaram się podzielić kilkoma zapisanymi lub sprawdzonymi adresami z Porto.