Liptauer przepis
Liptauer, ulubiona pasta na kanapki mojego chłopaka, do zjedzenia której nie potrzebuje nawet chleba. Uzbrojony w łyżkę potrafi zjeść na raz każdą porcję. Przygotowujemy tę pastę od czasu do czasu w domu, a w zasadzie do tej pory była to działka Benjamina. Kilka dni temu zrobiłam liptauer po raz pierwszy samodzielnie i spisałam składniki, żeby podzielić się z Wami przepisem.
Korzenie tej pasty sięgają Słowacji, regionu Liptov, w przeszłości znajdującego się pod panowaniem Austro-Węgier. Tradycyjny liptauer bazował na owczej bryndzy, dzisiaj dużo częściej używa się twarogu z chudego mleka, w Niemczech lepiej znanego jako Quark, a w Austrii jako Topfen. Smarowidło występuje w jeszcze kilku innych okolicznych krajach i w każdym odrobinę się różni, dlatego ciężko powiedzieć, że istnieje jeden orgyinalny i właściwy przepis. Poniższy pochodzi od babci Benjamina, więc powiedzmy, że jest to liptauer solnogrodzki. Ze względu na kolor i paprykę pod dwiema postaciami zawsze traktowałam tę pastę jako paprykową, ale to zbyt duże uproszczenie, biorąc pod uwagę smak reszty składników. Poza smarowidłem do chleba, liptauer sprawdzi się też jako dip. W przepisie znajdziecie wszystkie instrukcje.
Liptauer przepis – austriacka pasta do chleba
Składniki:
- 1 papryka (czerwona lub żółta)
- 1/4 średniej cebuli
- 3 średnie ogórki w occie (ewentualnie kiszone)
- 1 łyżka kaparów
- 250g zmielonego twarogu/ kremowego serka
- 3 łyżki śmietany
- 1 łyżka miękkiego masła
- 2 łyżki słodkiej papryki w proszku
- 1/2 łyżeczki mielonego kminku
- 1 łyżka musztardy
- sól
- pieprz
- szczypiorek (lub pietruszka)
Przygotowanie:
Paprykę, cebulę, ogórki pokrój w bardzo drobną kostkę, drobno posiekaj kapary i przełóż wszystko do miski. Dodaj ser, śmietanę, masło i wszystko wymieszaj. Dodaj paprykę w proszku, kminek, musztardę, sporo soli i pieprzu, ponownie wymieszaj dokładnie całość. Pasta jest od razu gotowa do jedzenia, choć intensywniejszy smak zyska na drugi dzień. Liptauer nałożony na kanapkę udekoruj szczypiorkiem lub pietruszką.
Ponadto pasta może posłużyć też jako dip, żeby uzyskać rzadszą konsystencję, dodaj kilka łyżek mleka.