Menu
Podróże / Przewodniki / Życie

10 interesujących faktów na temat Portland w Oregonie

Portland Oregon

W zwykłej fotorelacji nie udałoby mi się przemycić tylu informacji, dlatego pomyślałam, że wpis z Portland rozpoczynę 10 ciekawostkami na temat tego miasta.
Jeżeli będziecie planowali tu wizytę, to powinniście obejrzeć wcześniej choćby kilka odcinków serialu Portlandia. Pokazuje miasto w sposób przerysowany, może nie przypaść do gustu, ale mimo wszystko dobrze wprowadza w klimat miasta. Inną obowiązkową pozycją jest książka, która na ostatniej prostej mocno zaostrzyła mój kilkuletni apetyt na PDX. Mowa o “Fugitive and Refugees” Chucka Palahniuka. To najlepszy ‘przewodnik’ po mieście jaki kiedykolwiek miałam w rękach. Chciałabym, żeby tego rodzaju przewodniki istniały na temat każdej lokalizacji, do której się wybieram, ale wiem, że nie ma wielu miast z których dałoby się wyciągnąć tylu dziwaczności ile z Portland.

Portland Oregon – 10 ciekawostek na temat miasta

Miasto słynie z częstych opadów deszczu

Portland jest jednym z top miast w Stanach z największymi rocznymi opadami. Latem jest z reguły ciepło i słonecznie, a minione lato było szczególnie udane, czego doświadczyliśmy też my. Przez większość roku bywa tu jednak tak szaro i deszczowo. Portland nie jest więc idealnym miejscem do życia dla osób, których nastrój jest mocno zależny od pogody. Temperatury zimą nie spadają jednak nisko. Ze względu na bliskość oceanu zimy są tutaj dość lekkie. Śnieg pojawia się zaledwie kilka dni w roku, w niewielkich ilościach. Za to deszcz potrawi być naprawdę uciążliwy.


Najbardziej rowerowe miasto USA

To kolejna charakterystyczna cecha Portland. Nie spodziewaj się jednak, że w związku z tym przypomina Amsterdam czy Berlin. W porównaniu do Europy jest mało rowerowym miastem, ale biorąc pod uwagę jak bardzo Stany podporządkowane są samochodom, a miasta rozległe, sieć ścieżek rowerowych i trochę więcej niż garstka osób na rowerach, to już bardzo dużo w tej części świata.

W Portland jak i całym Oregonie nie istnieje podatek od sprzedaży

To powód do radości, bo w USA naprawdę nie doświadcza się tego często. Oregon jest jednym z zaledwie pięciu stanów (obok New Hampshire, Montany, Delaware i Alaski) w których cena którą widzisz przy produkcie jest tą, którą zapłacisz przy kasie. Jeżeli przyjeżdżasz tu z innego stanu, to ciągle jesteś mile zaskakiwany niższymi cenami. Gorzej, jeżeli zaczynasz tu podróż, a potem kontynuujesz choćby do Kalifornii…

Miasto street foodu

Portland jest jednym z miast, w których zaczął się trend na food trucki. Rozwinął się też chyba najbardziej ze wszystkich znanych mi miejsc pomijając części świata, w których street food jest częścią wieloletniej kulinarnej tradycji. Po mieście rozsiane są ogródki z food truckami, a w samym centrum miasta zamiast nagromadzonych restauracji znajduje się kilkadziesiąt stoisk specjalizujących się w konkretnych daniach lub serwujących określoną kuchnię świata. Mówi się, że możesz jeść każdego dnia z innego food trucka/stoiska w Portland przez dwa lata, zanim będziesz musiał zjeść po raz kolejny w tym samym miejscu.

Trawa dla wszystkich powyżej 21 roku życia

Oregon był pierwszym amerykańskim stanem, który zalegalizował posiadanie niewielkich ilości marihuany, a w 2014 jeszcze bardziej poszerzył legalizację. Używanie w miejscach publicznych jest nadal nielegalne, ale masz prawo robić to w prywatnym miejscu, o ile skończyłeś 21 lat. W domu możesz posiadać ponad 200gram oraz mieć przy sobie 28gram w miejscu publicznym. Dozwolone jest też hodowanie konopii w domowym zaciszu, do 4 sztuk. Można też zamienić to w biznes – dowiedzieliśmy się, że syn właścicielki naszego Airbnb w Portland od niedawna prowadzi eko farmę konopii.

Miasto kraftowego piwa i dobrej kawy

Kultura picia piwa jest w Portland bardzo rozwinięta. Niech świadczy o tym fakt, że funkcjonuje tu ok 70 browarów, na mniej niż 600tys mieszkańców. Portland nie boi się eksperymentować i tworzyć nowych trendów w piwowarstwie. Lokalne piwo znajdziesz nie tylko w dobrych barach, ale na dobrą sprawą wszędzie, łącznie z stripclubami i stacjami benzynowymi.
Kawa nie ma aż tak mocnych korzeni jak piwo, ale mimo wszystko w ciągu ostatnich lat miasto zdołało stać się jedną z kawowych mekk USA. Już w 2012 Portland mogło się pochwalić 30 palarniami kawy, a pionierska kawiarnia Stumptown Coffee Roasters odniosła taki suckes, że dzisiaj znaleźć można jej odnogi w innych miast.


Psy są wszędzie mile widziane

Portland kocha zwierzęta, szczególnie psy. W mieście znajduje się ponad 30 parków dla psów i biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, Portland wygrywa pod tym względem z innymi amerykańskimi miastami. Nie ma problemu z zabraniem czworonoga do pubu, a jedna z restauracji we wtorkowe wieczory oferuje specjalną promocję uwzględniającą psy. Do zamówionego dania, danie dla psa gratis!


Miejskie uprawy warzyw

Portland jak mało które miasto na świecie ma małego bzika na punkcie samodzielnej uprawy warzyw i owoców. Wynika to z dużej świadomości na temat zdrowej żywności, lokalnych produktów, dużej społeczności wegan, a także dobrych warunków do uprawy. W mieście znajduje się ponad 50 publicznych ogrodów, a przed domami w niektórych dzielnicach zamiast równiutko przystrzyżonego trawnika zobaczyć można grządki pełne jadalnych roślin– nietypowy dla Stanów widok.

Jedno z najbardziej liberalnych amerykańskich miast

Kilka z powyższych kwestii pokazały już otwartość PDX, podobnie jest w przypadku polityki. Nie wiem czy w Portland uchował się ktoś, kogo w najbliższych wyborach zagłosuje na Trumpa. Jeżeli tak, to pewnie nie jest zbyt otwarty ze swoimi poglądami, bo mało kto podziela podobne. System dwóch partii politycznych istnieje tutaj na trochę innych zasadach – te jedyne popierane to Partia Demokratów i Zielonych. Gdyby Pacific Nortwest decydowało o tym, kto zostanie prezydentem USA, bez wątpienia byłby to Bernie Sanders, którego w kandydaturze z partii Demokratów pokonała Clinton.


Tankowanie bez wysiadania z auta

Tankowanie auta przez pracowników stacji benzynowej, to w Europie dawno zapomniana praktyka. W Stanach też, poza Oregonem i New Jersey. Samodzielnie tankowanie w tych dwóch stanach jest nielegalne (ze względów bezpieczeństwa) i w Oregonie grozi karą do 500$. Nie obejmuje tylko motocyklistów, ze względu na sposób tankowania. Przyjezdnych dziwi ten zwyczaj, a miejscowym zdarza się narzekać, dopóki nie nadchodzą zimne miesiące i ciepło wnętrza auta okazuje się bezcenne.

Portland Oregon

Portland Oregon

Planujesz zwiedzić okolicę Portland Oregon? Sprawdź jak piękne jest wybrzeże tego stanu:
Wybrzeże Oregonu – zdjęcia w niezwykłym świetle