Au Pair USA
W tym poście odpowiadam na 18 pytań dotyczących programu Au Pair USA. Jeżeli planujesz wyjazd do Stanów, dowiesz się stąd wielu szczegółów dotyczących codzienności au pair, pracy i samego programu.
Au Pair USA – o co chciałabyś zapytać? Odpowiedzi na pytania czytelników
1. Jak to jest, że tak często podróżujesz? Czy to zależy od tego jakie dni na opiekę dzieckiem masz umówione z rodziną, a reszta jest do Twojej dyspozycji?
To dzięki mojej determinacji i w miarę elastycznej host rodzinie. Moja host mama pracuje w domu, a mój host tata był akurat na urlopie od maja do sierpnia. Dzięki temu mogłam w ostatnim czasie pojechać gdzieś np. od piątku do niedzieli, ale później odpracowywałam te godziny w inne dni. W ten sposób byłam w San Diego ( i Meksyku), Seattle i Nowym Jorku. Mój urlop przeznaczyłam na Peru (i El Salwador) oraz Las Vegas. W styczniu byłam w Atlancie i na Florydzie, bo moi host rodzice zrobili sobie tygodniowe wakacje w Seattle, a ja nie chciałam z nimi jechać, ale też nie chciałam stracić wakacji, więc spytałam czy mogę polecieć gdzieś indziej, a oni mi po prostu nie zapłacą za ten tydzień. Zgodzili się. Pozostałe wyjazdy były tylko na czas weekendu, zazwyczaj wykorzystywałam na nie mój jeden wolny weekend na miesiąc.
2. Jak wygląda opiekowanie się takim dzieckiem na stałe? Trzeba ciągle wymyślać nowe zabawy, czy rodzice planują wam jakieś zajęcia?
Wygląda to łatwiej niż wyobrażałam sobie przed wyjazdem. Nie muszę wymyślać żadnych zabaw, po prostu bawię się z Kylie jej zabawkami, a najczęściej tylko siedzę przy niej. Prawie codziennie chodzimy na plac zabaw, gdzie Kylie bawi się z innymi dziećmi, ale jak nie ma nikogo to czasami ja też się z nią bawię.
Ponadto Kylie chodzi na basen, balet (choć na wakacje ma przerwę) i dwa razy w tygodniu do czegoś w rodzaju przedszkola. Od czasu do czasu zabieram ją do zoo w San Francisco, a ostatnio też do muzeum nauki.
3. Z jakich stanów były Twoje poprzednio dopasowane rodziny? Wszystkie z Kalifornii?
Pierwsza rodzina którą miałam na profilu była spod Bostonu, kolejna z podobnej lokalizacji. Później miałam dwie, które były na moim koncie, ale nie napisały do mnie i oni byli z okolic Seattle oraz miasteczka blisko San Diego. Następna rodzina, ta do której pojechałam była już z Kalifornii, Redwood City, a kiedy zmieniłam ją po dwóch miesiącach, przeniosłam się 45min dalej, nad Ocean i bliżej San Francisco.
4. Czy trzeba zapłacić agencji aby przez znalezieniem host rodziny, czy dopiero po?
Płaci się dopiero wtedy, kiedy znajdziesz rodzinę i jest się w pełni zdecydowanym na wyjazd.
6. Jak ma wyglądać zaświadczenie o opiece nad dziećmi? Czy formularz można znaleźć na stronie?
Cała aplikacja jest dostępna na stronie Cultural Care, tam też znajdziesz potrzebny formularz, który podpowie Ci jakich informacji potrzebujesz.
7. Czy host rodziny przychylnie traktują rozbicie 2 tygodni urlopu na kilka krótszych wyjazdów?
Niestety nie, a to ze względu na pracę host rodziców. Zazwyczaj au pair może wziąć urlop wtedy, kiedy host rodzice mają urlop, dlatego przeważnie są to dwie 7dniowe przerwy, lub dwa tygodnie naraz. Jeśli trafi się na rodzinę, w której jeden z rodziców pracuje w domu, to może być łatwiej.
8. Czy masz weekendy wolne?
Przez cały rok miałam może trochę ponad miesiąc plan, w którym całe weekendy miałam wolne. Przez resztę czasu muszę pracować w soboty.
9. Kiedy składałaś aplikację na Cultural Care i szukałaś rodziny, czy miałaś zaznaczoną lokalizację do której chcesz jechać czy wybierałaś spośród całych Stanów?
Niby powiedziałam, że chciałabym jechać do Kalifornii, ale nie miało to znacznie, bo to biuro Cultural Care w Bostonie dopasowuje rodziny. Kilka pierwszych rodzin miałam z zupełnie innych stanów.
10. Kiedy zdecydowałaś się w tym roku na NYC, to czy ciężko było znaleźć kogoś w tym miejscu ? Ile czasu zajęło Ci szukanie rodziny w NYC?
Nie było ciężko, bo jest to mój drugi rok, więc miałam prawo wskazać lokalizację. Znalezienie host rodziny zajęło mi jakiś tydzień. Pierwsza dopasowana rodzina również była z Manhattanu, ale nie odpowiadała mi do końca, więc zaraz jak zniknęła z mojego konta, dopasowano mi kolejną z NYC. Muszę jednak dodać, że znam au pair, której również zależało na spędzeniu drugiego roku w NYC, tak samo jak ja zaznaczyła lokalizację, ale żadna z dopasowanych rodzin nie była z miasta (nie wiem czemu), więc w końcu wylądowała 1,5h od Nowego Jorku.
11. Możesz korzystać z samochodu kiedy tylko chcesz ?
Tak. Mamy trzy samochody: mojej host mamy, host taty i mój.
12. Ile razy można brać udział w programie Au Pair USA?
Au pair w Stanach można być tylko przez 2 lata, później trzeba wrócić do kraju i mieć 2 lata przerwy. Potem można powtórzyć wzięcie udziału w programie.
13. Z dziećmi do jakiego roku życia trzeba “pracować”?
Ciężko powiedzieć, w zależności od potrzeby host rodziny. Może się zdarzyć, że Twoja praca będzie polegała na wożeniu 15latki do szkoły i sprawdzaniu jej zadania domowego.
14. Jakie są konsekwencje nie stawienia się na comiesięczne spotkanie z koordynatorką?
Można opuścić chyba dwa roku, ale ja opuściłam więcej, bo tak naprawdę to zależy to od LCC. Gdyby ktoś na poważnie olał sprawę, to jest to nieukończenie programu a co za tym idzie musiałabyś np. zapłacić za przelot do domu.
15. Czy w czasie bycia au pair odwiedził Cię kiedyś ktoś znajomy, którego musiałaś przenocować w domu? Zastanawiam się czy takie coś jest możliwe.
Większość host rodzin nie ma nic przeciwko, o ile nie jest to płeć przeciwna, bo tego rodziny z reguły nie tolerują. Tak naprawdę to wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Jeśli powiedziałabym, że przylatuje odwiedzić mnie przyjaciel z daleka, to moja rodzina zgodziłaby się, ale jeśli byłby to poznany tydzień temu chłopak, to nawet bym o to nie spytała, bo wiem, że byłaby to głupia sytuacja. Mamy w domu pokój gościnny, więc w razie odwiedzin mogę tam kogoś przenocować, ale mam też dwuosobowe łóżko, które również pomieści gościa;).
Przez cały rok nikt u mnie jeszcze spał, bo nie mieszkam w atrakcyjnym na nocleg miejscu i nie byłoby sensu, żeby ktoś z okolicznych znajomych miał u mnie spać. A pierwszą osobą, która odwiedzi mnie z daleka będzie moja mama.
16. Czy z pieniędzy, które zarabiasz uda Ci się trochę zaoszczędzić czy wydajesz wszystko? Bardzo drogo jest w Stanach?
Szybko udaje mi się tu zaoszczędzić pieniądze, ale do tej pory zawsze zbierałam na jakiś cel. A to obiektyw, a to podróż, aparat, bilety lotnicze, teraz zaoszczędziłam na komputer. Tylko raz miałam na koncie 1tys $, choć przed przyjazdem wydawało mi się, że zaoszczędzę tu mnóstwo pieniędzy. Niestety nie da się, musiałabym nic nie robić, a ja chciałam też tutaj żyć tak, jak nie mogłam wcześniej w Polsce.
Patrząc na zarobki Amerykanów, to jest tu oczywiście tanio, ale biorąc pod uwagę zarobki au pair, to już wygląda to trochę gorzej. Najwięcej pieniędzy wydaje się na paliwo, zakupy, jedzenie, weekendowe wyjścia, wyjazdy itp.
14. Czy musiałaś wyrabiać kalifornijskie prawo jazdy ? Czytałam, że te międzynarodowe nie jest akceptowane w Kalifornii.
Jest akceptowane, ale tu chodzi o rodzaj ubezpieczenia jakie ma host rodzina. Ja nie musiałam wyrabiać kalifornijskiego, ale znam jeszcze tylko jedną au pair, która miała podobną sytuację. W 90% trzeba po przyjeździe wyrobić stanowe, choć nie znaczy to, że na początku nie można jeździć z międzynarodowym.
15. Dlaczego zdecydowałaś się na wyjazd z firmą Cultural Care?
Byłam kiedyś z firmą EF na kursie językowym i już wtedy zwróciłam uwagę na ich program Cultural Care au pair usa. To dobra firma, więc jak pomyślałam o wyjeździe do Stanów, to wiedziałam, że będzie to z Cultural Care.
16. Ile zarabiasz jako Au Pair USA? I czy uważasz, że to wystarczająca kwota na Twoje potrzeby w Stanach.
195.75$ tygodniowo (update: w 2018 stawka jest ta sama) . To wystarczająca kwota, a przy mądrym zarządzaniu budżetem pozwala na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego. Nie polecam jednak zaczynać programu z nadzieją na zaoszczędzenie większej sumy pieniędzy. Może to być możliwe w drugim roku bycia au pair, ale w pierwszym lepiej skupić się na tym , jak najlepiej wykorzystać czas na miejscu.
17. Czym różni się ubezpieczenie podstawowe od rozszerzonego?
Rozszerzone nie ma ograniczenia na koszty leczenia, dentysta do 200$ (podstawowe nie pokrywa tego wcale), ubezpieczenie na bagaż, w razie choroby i potrzeby przeprowadzenia jakiegoś zabiegu w Polsce, ubezpieczenie pokrywa koszty transportu. Jeśli jesteś tutaj poważnie chora w szpitalu, to ubezpieczenie płaci za transport, hotel i wyżywienie członka Twojej rodziny. Jeśli Twoje rodzeństwo lub rodzice są poważnie chorzy, albo umrą, to możesz polecieć do domu i wrócić i kilka innych. Szczegóły na pewno znajdziesz na stronie.
18. Jak wygląda egzamin sprawdzający poziom języka angielskiego w programie?
Ciężko to nazwać egzaminem bo to zwykła rozmowa z osobą z Cultural Care, kiedy np. wybierasz się spotkanie informacyjne. Zostaniesz po angielsku spytana o bzdury typu “dlaczego chcesz wyjechać”, “co lubisz robić” itd.