Tort czekoladowy z winem
Chyba każdy kto odwiedza blogi kulinarne choć raz znalazł się na blogu Smitten Kitchen. Z przepisów Deb Perelman najczęściej zdarzało mi się korzystać mieszkając jeszcze w Stanach, ale od dłuższego czasu zaglądałam na jej bloga zdecydowanie rzadziej.
Zorientowałam się za to niedawno, że jeden z moich ulubionych kanapkowych przepisów pochodzi właśnie z bloga Smitten Kitchen (jest też w książce). To grillowana kanapka z serem i karmelizowaną cebulą, którą dodałam kilka lat temu na bloga i uwielbiam do teraz.
Dzisiaj pojawia się na blogu kolejny przepis autorstwa Deb, tym razem z okazji wydania polskiej wersji pierwszej książki Smitten Kitchen, która na świecie ukazała się w 2012, ale polskie tłumaczenie pojawiło się w księgarniach w zeszłym miesiącu.
Rodzime wydanie zachęca dużo ładniejszą od oryginalnej okładką z hamantaszen. Nie do końca rozumiem natomiast dlaczego do tytułu dodano “Nowy Jork na talerzu”, jakby książka była zbiorem klasycznych nowojorskich receptur. Niekoniecznie jest, ale też nie jest to ujma dla przepisów Deb Perelman, po prostu są bardziej w jej osobistym stylu niż konkretnie kuchni NY. Jeżeli znacie jej bloga, to wiecie czego się po gotowaniu autorki spodziewać. Przepisy są proste i praktyczne, bo ciężko gotować w inny sposób, kiedy do dyspozycji ma się kuchnie o 4m2. O tym, jak być zorganizowanym w tak małym pomieszczeniu autorka pisze w tej książce również.
Testując pierwszy przepis z “Smitten Kitchen, czyli Nowy Jork na talerzu” zdecydowałam się na “Ciasto na czerwonym winie z mascarpone”, ze str 267. Chociaż w książce nazwane jest ciastem, powiedziałabym, że to już jednak bardziej tort. Imitować ma zdaje się red velvet cake, z czerwonym winem jako naturalnym barwnikiem. Jednak ze względu na dużą ilość kakao, to właśnie smak i kolor czekolady jest w torcie najwyraźniejszy. Posmak wina pasuje tu w każdym razie świetnie, a krem z mascarpone dopełnia całość. To taki pyszny, jesienno- zimowy tort, który plusy zgarnia też zdecydowanie za swoją prostotę. Składniki wrzuca się niemal na raz i miesza wszystko razem. Warto też wspomnieć, że wino nie wyparowuje w całości podczas pieczenia, dlatego tort zaliczyć można do kategorii “dla dorosłych”.
Przepis trochę zmodyfikowałam, dodając dżem, kremówkę i jak zawsze znacznie zmniejszając ilość cukru.

Tort czekoladowy z winem i kremem mascarpone
Składniki:
- 225g miękkiego masła
- 2 i 3/4 (345g) szklanki mąki
- 1 szlanka (180g) brązowego cukru
- 4 duże jajka w temperaturze pokojowej
- 2 szklanki (475ml) czerwonego wina, jakie lubisz
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 1 i 1/3 szklanki (115g) ciemnego kakao
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
- 3/4 łyżeczki soli
Krem do przełożenia:
- 500g mascarpone
- 250ml śmietany kremówki
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 1/4 łyżeczki esencji waniliowej
- 1/2 słoika (200g) dżemu śliwkowego lub wiśniowego
Przygotowanie:
W dużej misce, za pomocą miksera nastawionego na średnią prędkość ubij masło razem z cukrem ok 3minut. Dodaj jajka, dobrze je ubij, a następnie wlej czerwone wino i esencję waniliową. Nie przejmuj się na tym etapie podejrzaną konsystencją masy. Dodaj do mokrych składników mąkę, kakao, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, cynamon i sól. Miksuj do czasu, aż 2/3 składników się połączą, a resztę wymieszaj szpatułką. Rozdziel ciasto na trzy formy, mniej więcej po 2 i 1/2 szklanki. Przepis podany jest na formę 23cm, ja użyłam formy 20cm, przez co wyszedł mi tort czterowarstwowy. Wyłóż formę papierem, wypełnij formę porcją ciasta i w temperaturze 170’C piecz 20-25min do suchego patyczka.
Upieczony spód wyciągnij z formy i odstaw do ostudzenia w papierze. Formę wyłóż kolejnym pergaminem, nałóż kolejną porcję ciasta i ponownie wstaw do piekarnika. Powtórz czynność raz jeszcze z resztką masy.
Krem:
Ubij kremówkę z cukrem pudrem i esencją waniliową, aż będzie puszysta, ale nie całkowicie sztywna. W dużej misce umieść mascarpone, następnie dodaj ubitą kremówkę i wymieszaj dobrze całość miksując masę na wolnych obrotach do 30 sekund.
Ułóż wystudzony blat ciasta na stojaku do tortu. Pokryj cienką warstwą dżemu, a następnie mniej niż 1/3 kremu. Powtórz z kolejnymi dwiema warstwami, pokrywając wierzchnią najgrubszą warstwą kremu. Przed podaniem odstaw na kilka godzin w chłodne miejsce.