Menu
Austria / Food / Podróże / Przewodniki / Restauracje

Atrakcje Wiednia – tradycyjne wiedeńskie kawiarnie

Wiedeń atrakcje: tradycyjne kawiarnie

Choć idea kawiarni nie zrodziła się w Wiedniu, to właśnie stolica Austrii na przestrzeni kilkuset lat zbudowała kawiarnianą tradycję jak chyba żadne inne miasto na świecie.
Wiedeń od dawna był żyznym terenem dla intelektualistów i artystów, a kawiarnie wyjątkowym miejscem spotkań, załatwiania interesów, kopalnią inspiracji, centrum miejskiego życia. Pewnie bylibyśmy zaskoczeni ile wielkich myśli, artystycznych dzieł, ważnych decyzji miało swój początek nad filiżanką kawy w stolicy Austrii.
Dzięki trosce o tradycję, do dzisiaj przetrwała niejedna z nich, wraz z atmosferą, która nie różni się znacznie od tej sprzed lat. Owszem, nie było wtedy turystów paradujących w krótkich spodenkach z aparatami na szyjach, ale klimat nadal równoważą starsi, elegancko ubrani Wiedeńczycy, głęboko zaczytani w codziennej prasie, popalający fajkę tam, gdzie to możliwe.

Charakterystycznym elementem tradycyjnych wiedeńskich kawiarni jest też obsługa – na dobrą sprawę zaprzeczenie tej, do której przyzwyczaiły nas zachodnie restauracje. Niekoniecznie uśmiechniętej, na luzie, dopytującej czy wszystko nam smakuje. W znakomitej większości, to mężczyźni w średnim wieku, ubrani we frak, którym dobrze znani są regularni goście oraz ich stałe zamówienia. Często łatwo się zorientować, że kelner pracuje w danym miejscu od zawsze i widział już wszystko. Tutaj, to nie klient jest panem, któremu na każdym kroku trzeba dogadzać. To od nas i naszego nastawienia zależy jak kelner będzie nas traktował. Uśmiechem i uprzejmością można zdziałać cuda, ale też niezawracaniem mu zanadto głowy. Jeżeli chcecie zyskać dodatkowe punkty, tradycyjny zwrot per “Herr Ober” do kelnera, będzie również mile widziany, no i napiwek, rzecz jasna.
Na pewno nie musicie się natomiast przejmować szybkim dokończeniem napoju, bo obsługa będzie chciała zrobić miejsca dla kolejnych gości. W wiedeńskich kawiarniach czas płynie powoli i nie ma nic dziwnego, w spędzeniu godziny z książką nad jedną kawą, nikt nikogo nie popędza.

Wiedeń atrakcje – gdzie napić się kawy i poczuć wyjątkową atmosferę miasta

Ciężko uznać wizytę w Wiedniu za kompletną, bez odwiedzenia jednej z tradycyjnych kawiarni. To właśnie tutaj poczuć można prawdziwą atmosferę, tej bardziej klasycznej twarzy austriackiej stolicy. To też dobre miejsce, żeby odetchnąć od zwiedzania, przynieść książkę, sięgnąć po jedną z gazet, albo po prostu trochę porozmyślać – wiedeńskie kawiarnie naprawdę temu sprzyjają.
W tym poście zebrałam siedem wyjątkowych miejsc z tradycją. Liczę, że któreś zachęci Was do odwiedzin przy najbliższej podróży do Wiednia!

 

CAFE LANDTMANN

Działająca od 1873 pod tą samą nazwą kawiarnia, zasłynęła jako jedno z ulubionych miejsc spędzania czasu Sigmunda Freuda. Liczba miejsc siedzących jest tutaj zadziwiająca, zwłaszcza latem, kiedy otwierają część zewnętrzną. Kawiarnia wraz z Cafe Central, będzie szczególnie dobrym wyborem, jeżeli macie ochotę na coś słodkiego. Tutejsze wypieki i desery naprawdę budzą apetyt. Warto też wspomnieć, że Cafe Landtmann znajduje się przy historycznej Ringstrasse, która kiedyś cieszyła się obecnością około trzydziestu podobnych kawiarniami, a dzisiaj zostało z nich zaledwie kilka.

Kawiarnie w Wiedniu – Cafe Landtmann

 

CAFE PRÜCKEL

Ta kawiarnia przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom designu, mającym słabość do wnętrz w stylu lat 50-tych. Klasyczne meble z tamtego okresu, dodatki, a nawet takie perełki jak automat do papierosów z tamtych lat. Zwróćcie uwagę na automat do papierosów na jednym poniższych zdjęć .
W poniedziałki, środy i piątki między godz. 19 a 22 odbywają się tutaj koncerty fortepianowe, więc to dobry pomysł, żeby zajrzeć i wczuć się w klimat klasycznego Wiednia.

Wiedeń atrakcje – Cafe Pruckel

 

 

CAFE SCHWARZENBERGER

Cafe Schwarzenberger ma za sobą dość burzliwą historię oraz kilka zmian nazwy na koncie. Tuż po wojnie lokal okupowali ją Rosjanie, a po wszystkim zniszczyli wnętrze kulami. Pod koniec lat 70-tych lokal prawie sprzedano firmie motoryzacyjnej, ale jednak został uratowany i działa do dzisiaj, będąc jedną z ostatnich kawiarni przy historycznej Ringstrasse. Być może nie zasłynęła z bywających tutaj znanych gości, ale niewątpliwie ma swój urok. Podoba mi się ilość światła wpadającego do wewnątrz, spędziłam tu bardzo przyjemny poranek.

Kawiarnie w Wiedniu – Cafe Schwarzenberger

Wiedeń atrakcje – Cafe Schwarzenberger

 

 

CAFE BRÄUNERHOF

Kawiarnia do której chadzał Thomas Bernhard, austriacki pisarz uważany za jednego z najznakomitszych w literaturze niemieckojęzycznej. Wnętrze nie zmieniło się wiele od tamtego czasu, charakterystyczne zgniło–zielone ławy nadal przenoszą w czasie.
W soboty i niedziele, między godz. 15 a 18 (z wyłączeniem lipca i sierpnia) załapać się można tutaj na muzykę na żywo i popijać kawę do muzyki klasycznej trio grającego na pianinie, skrzypcach i wiolonczeli.

 

CAFE CENTRAL

Podobnie jak w przypadku kilku innych kawiarni, przez Cafe Central przewinęło się również wiele innych znanych postaci. Zaliczają się do nich m.in. niechlubne przykłady sceny politycznej, jak Lenin, Stalin, Hitler czy Trocki. Pewnie również z tego powodu, Cafe Central to druga po kawiarni Sacher, najbardziej popularna wśród turystów, przed którą ustawiają się czasem kolejki. Poza klasycznymi austriackimi daniami i deserami, oko i podniebienie ucieszą z pewnością wyjątkowe wyroby cukiernicze, które kuszą już od wejścia.


 

CAFE HAWELKA

Ta kawiarnia jest najmłodszą z listy – działa od 1936. Nie przeszkodziło jej to jednak w staniu się kultowym, lokalnym miejscem. Dzisiaj chętnie odwiedzana przez turystów, a w latach 50-70 tych przez przedstawicieli lokalnej bohemy. Kawiarnia od początku istnienia należała do Leopolda Hawelki i jego żony, który witał w drzwiach swoich gości, aż do śmierci w 2011. Rodzinny biznes przejął syn Hawelków i po dzień dzisiejszy wypieka na miejscu drożdżowe buchty według przepisu matki, będące niegdyś jej specjalnością. Cafe Hawelka zlokalizowana jest w samym sercu Wiednia, nieopodal katedry św. Szczepana.

 

CAFE SPERL

Kolejne piękne wnętrze z końca XIX wieku i najprawdziwsza atmosfera tradycyjnej wiedeńskiej kawiarni.
Ze wszystkich jakie odwiedziłam, akurat Cafe Sperl najbardziej wpisała w wyobrażenie o specyficznej obsłudze. Może z tą różnicą, że tutaj przeważały jednak kobiety, ale nie bardzo zależało im, żeby zrobić na klientach pozytywne wrażenie. Mimo wszystko wróciłabym tu chętnie dla samego miejsca. Bardzo dobrze wspominam też tutejszą struclę jabłkową.

Wiedeń atrakcje – Cafe Sperl

Wiedeń atrakcje – Cafe Sperl

 

HOTEL / CAFE SACHER

Kawiarnia Hotelu Sacher słynie oczywiście ze znanego na całym świecie tortu Sachera. To tutaj serwują ten przyrządzany według oryginalnej (i mocno strzeżonej) receptury tort, opracowany w 1832 przez Franza Sachera dla księcia Metternicha.
Kawiarnia jest najbardziej turystyczną ze wszystkich pozostałych, przez co traci na atmosferze, ale plus jest takie, że nie trzeba czuć się tutaj źle robiąc zdjęcia – robią to wszyscy dookoła. Ponieważ kawiarnia przynależy do ekskluzywnego hotelu, spodziewać się też należy nieprzeciętnie wysokich cen. Czy warto tu zajrzeć? Raz w życiu wypada, ale ja osobiście jestem daleka od uwielbienia tortu Sachera. Jest dla mnie okrutnie słodki i przebrnięcie przez jeden kawałek sprawia mi problem.

 

Wiedeń atrakcje – Cafe Sacher

Wiedeń atrakcje – Hotel Sacher

 

Wybierasz się do Wiednia? Sprawdź mój przewodnik po stolicy Austrii:
Gdzie zjeść w Wiedniu? Kulinarny przewodnik