Menu
Podróże

Mauritius – informacje ogólne o wyspie

Mauritius informacje ogólne

Pora na wpis z  Mauritiusa!
Z reguły listopad i luty zaliczam do najlepszych miesięcy na podróż, bo są tymi najbardziej dołującymi przed którymi dobrze jest uciec w jakieś ciepłe miejsce. W tym roku listopad rozpoczęłam naprawdę wyjątkowo, bo przywitałam go razem z mamą na środku Oceanu Indyjskiego!
Nie trafiłabym tam, gdyby nie udział w kampanii “Podróże Marzeń z KLM“, którą koordynujemy z ekipą Bloceanii.
Relację z podróży zaczynam od samego lotu, a poniżej znajdziecie informacje praktyczne dotyczące wyspy, podpowiedzi gdzie najlepiej zatrzymać się na Mauritiusie oraz zestawienie ulubionych atrakcji.

 

Amsterdam Schiphol zalicza się do największych europejskich lotnisk i jest oczywiście portem głównym linii KLM. Jeżeli macie dłuższy czas na przesiadkę, poza szeroką ofertą sklepów, nie brakuje tutaj też atrakcji takich jak muzeum sztuki (mini oddział lokalnego Rijksmuseum), plac zabaw dla dzieci, możecie też wybrać się do Holland Casino i spróbować podwoić sobie budżet na podróż – tylko nie straćcie całego!
Na zdjęciu sprytna instalacja artystyczna w postaci zegara symulującego zamkniętego w nim człowieka, czyszczącego zegar od środka.

Ciekawą opcją lotniska jest możliwość zrobienia zakupów w jednym ze sklepów, poproszenie w kasie o (darmowe) przechowanie, a następnie odebranie ich w hali przylotów w drodze powrotnej, bez wożenia zakupów ze sobą. Możliwe jest to tylko, jeżeli podróż kończyć będziecie akurat w Amsterdamie, ale do wzięcia pod uwagę przy tego typu trasie.

Chyba nikogo nie dziwi też, że można zabrać stąd w podróż cebulki tulipanów, albo bukiet tych charakterystycznych holenderskich kwiatów?

Mauritius informacje ogólne

KLM już kilka razy uratowało mi długi przelot swoją ofertą filmów, gdzie zawsze znajduję coś dobrego. Tym razem 11h w samolocie wystarczyło na obejrzenie czterech filmów, z których polecić mogę każdy, ale przede wszystkim “Maudie”, “The Wizard of Lies”, “Maggie’s Plan”  i “Hidden Figures” z poprzedniego lotu.

Jeżeli zależy ci na dobrym widoku z okna, w drodze na Mauritius najlepiej usiąść po prawej stronie samolotu, a w drodze powrotnej po lewej.

 

MAURITIUS informacje ogólne

 

Mały raj gdzieś na środku Oceanu Indyjskiego, z niebiańskimi plażami, turkusową wodą, idealną pogodą – jedno z tych miejsc które wpasowują się w wizję idealnych wakacji większości ludzi – takie wyobrażenia budzi Mauritius.
Wyspa, pomimo przynależności do Afryki, nie do końca sprawia wrażenie jakby była jej częścią. Szczerze mówiąc, prędzej miałam wrażenie, że jesteśmy gdzieś na Karaibach albo na wyspie Pacyfiku niż na wschód od Madagaskaru. Skąd to uczucie? W dużej mierze ze względu na mocno zróżnicowane etnicznie społeczeństwo, z przewagą mieszkańców pochodzenia Hinduskiego, w ¼ kreolskiego, a dalej chińskiego i francuskiego – kilka różnych od siebie kultur i religii żyjących na jednej niewielkiej wyspie bez konfliktów.
Gdzie ten kulturowy kocioł odbija się najlepiej? Na kuchni oczywiście. Wpływy kuchni hinduskiej przeplatają się z kreolską, chińską, a do tego jak na wyspę przystało mnóstwo w niej ryb i owoców morza. O kuchni Mauritiusa powstanie zresztą osobny post, bo zdecydowanie na niego zasługuje.
Wracając jednak do ludzi – wiem, że wszyscy piszą w ten sposób niemalże o każdym kraju, ale w przypadku Mauritiusa naprawdę muszę napisać, że mieszkańcy wyspy zaskoczyli mnie niesamowicie serdecznym nastawieniem. Wcale nie musieliby tacy być, turystów spotykają każdego dnia. Powtarzane przez wszystkich „bonjour!” bardzo się udziela i po kilku niespodziewanych pozdrowieniach od mijanych ludzi zaczyna się samemu witać z każdą napotkaną osobą.

Przez długi czas Mauritius był postrzegany jako luksusowa destynacja podróży, z solidną bazą ekskluzywnych hoteli i częścią wyspy zadedykowaną tego rodzaju turystyce. Ten wizerunek zaczął się jednak zmieniać w ostatniej dekadzie, na co wpłynął zmieniające się realia turystyki, rosnąca liczba ludzi mogących pozwolić na podróże, ale i bezpośrednie czynniki jak np. uruchomienie większej ilości połączeń lotniczych, relatywnie niskie lokalne ceny, konsekwentne inwestowanie rządu w promocji wyspy za granicą.
Dla większości ludzi, którzy na ekskluzywne wakacje na Mauritiusie nie mogą sobie pozwolić, ta przystępność jest czystą zaletą – można zorganizować sobie wakacje marzeń bez rujnującego budżetu.
Jest też druga strona medalu – przychód z wizyt średnio zamożnych zwiedzających jest znacznie niższy od ludzi wybierających się na luksusowy urlop, co znaczy, że turystyka robi się dla mieszkańców Mauritiusa mniej opłacalna, natomiast muszą zmagać się z jej negatywnymi skutkami. Turystów przybywa, zwiększa się ruch na drogach, mniej obszarów pozostaje do użytku mieszkańców, maleją zielone tereny itp. itd.
Miejcie to na uwadze wybierając się tam, bądźcie wdzięczni, że możecie odwiedzić tę wyspę i uprzejmi w stosunku do mieszkańców. Starajcie się minimalizować ilość produkowanych odpadów. To wyspa na środku oceanu z bardzo ograniczoną powierzchnią, która musi radzić sobie nie tylko z lokalnymi odpadami, ale i dużym procentem tych produkowanych przez ludzi wpadających tu na chwilę.

Mauritius informacje ogólne

Mauritius informacje ogólne

 

Mauritius informacje ogólne o wyspie

Język i komunikacja

Mauritius nie ma na dobrą sprawę języka urzędowego, ale angielski i francuski są głównymi językami wyspy i porozumiecie się nimi praktycznie wszędzie, z przewagą francuskiego. Również prasa i telewizja są w tym języku, ale spodziewajcie się też usłyszenia w niektórych miejscach maurytyjskiego kreolskiego.
Tak czy inaczej, jeżeli znacie tylko angielski możecie się cieszyć, bo nie będziecie mieć problemu z komunikacją z tutejszą ludnością.

Ceny

Ceny były jedną z największych niespodzianek i mam tu na myśli większość tego, co może interesować turystę: od noclegów przez taksówki, autobusy, jedzenie w restauracjach, produkty spożywcze w supermarketach itd. Ceny za danie główne w przeciętnej restauracji wahają między 26-40zł, szczególnie tanie są napoje.
Z kolei przykładowe ceny wybranych produktów w supermarketach prezentują się w ten sposób:

Bagietka 1zł
Kostka masła 7zł
Litr mleka 3.50zł
Opakowanie muesli 6-8zł
Opakowanie herbaty 5-8zł
Butelka wody 1.5l 2zł
Butelka niezłego wina 20-40zł
Lody Magnum 3zł
Snickers 2.20zł

Byłam też generalnie mocno zaskoczona szerokim wyborem produktów, nawet tych importowanych. Przez wpływy francuskie znajdziecie w sklepach niezły wybór serów czy nabiału choć tutaj ceny są nieco wyższe. Tak czy inaczej robienie zakupów na Mauritiusie było tańsze od każdego kraju jaki odwiedziłam np. w Ameryce Południowej i podobnie lepszy był też asortyment.

 Bezpieczeństwo

Nie lubię tego punktu, bo generalnie cały świat uważam za bezpieczny, ale daję znać, że gdziekolwiek byłyśmy na wyspie, niezależnie czy w okolicy w której mieszkałyśmy, lokalnych miasteczkach odciętych od turystyki czy centrum stolicy czułam się na bezpiecznie.
Czytając w przewodnikach o Mauritiusie znajdziecie pewnie kilka słów na temat o uważania na drobne kradzieże na niektórych plażach czy w zatłoczonych miejscach, ale generalnie nie należy się tym za bardzo martwić.

Mauritius – poruszanie się po wyspie i zwiedzanie autem
Mauritius informacje o wyspie - co warto wiedzieć

Mauritius informacje ogólne

Mauritius ma nieźle rozwiniętą sieć połączeń autobusowych a bilety są bardzo tanie, ale przy tak małej wyspie zdecydowanie warto wziąć pod uwagę wynajem auta. Bardzo ułatwia to poruszanie się, nasze wynajęte mieszkanie zlokalizowane było w takim miejscu, że dotarcie autobusem nie było opcją, a ponadto Mauritius jest na tyle niewielką opcją, że podczas wakacji można przejechać ją wzdłuż i szerz – a warto, bo każda część wyspy oferuje co innego!
Minus jeżdżenia po Mauritiusie? Ruch lewostronny… Na początku ciągle włączałam kierunkowskaz wycieraczkami, ale w końcu przyzwyczaiłam się na tyle, że po powrocie i pierwszej jeździe swoim samochodem znowu włączyłam kierunkowskaz wycieraczkami i miałam problem z odpowiednią pozycją na pasie, ciągle jechałam za blisko środka drogi.
Czy ciężko jeździ się po wyspie? Nie, ale wolno (pomijając autostradę), zwłaszcza że często trafia się na powolne auta dostawcze, stare autobusy, albo przestraszonych turystów za kierownicą. Co było też typowo dla mieszkańców wyspy – zatrzymywanie się na drodze bez większego przejmowania się kierowcami z tyłu.
Auto można klasycznie zarezerwować na lotnisku, ale wiele pensjonatów oferuje opcję wynajmu bezpośrednio na miejscu, w niższych cenach niż te które oferują oficjalne wypożyczalnie nawet na długo przed przyjazdem. Niestety wyjątkowo pechowo swoją pierwsze zadrapanie auta zaliczyłam właśnie na Mauritiusie (przy cofaniu) i sporo mnie kosztowało (270euro). Ubezpieczenie było wliczone w cenę, ale szkody do 500euro należało pokryć samemu. Nie znaczy to jednak, że przy wynajmie auta na lotnisku w cenie dostaniecie całkowite ubezpieczenie – wszystko zależy od wypożyczalni i rezerwacji, co należy wcześniej doczytać.

Gdzie mieszkać na Mauritiusie? Jak wyglądają poszczególne jej części?

Mauritius można przejechać wzdłuż i wszerz podczas urlopu: z północny na południe jest ok 80km, a ze wschodu na zachód ok 60km w najszerszych miejscach. Zobaczyć można więc jej każdą część, pytanie tylko gdzie się zatrzymać?
Osobiście najbardziej podobał mi się południowy zachód, okolice góry Le Morne Brabant. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to raj dla kitesurferów, a więc np. wiatr jest tu silniejszy niż na reszcie wyspy i nie będzie to idealna okolica do wylegiwania się na plaży.
My mieszkałyśmy nieco wyżej, przy Tamarin Bay i ze względu na świetne położenie mieszkania i prywatne dojście do plaży, do którego dostęp miało kilka domów, to miejsce polecić mogę również, choć tutaj praktycznie niezbędne jest własne auto.

Na informacje o Flic en Flac zapewne traficie czytając o Mauritiusie, to popularna turystyczna miejscowość, która ma niezły wybór restauracji i noclegów w każdej cenie, ale z tego też względu jest tu za dużo betonu, a za mało zieleni. Plaża, choć uznawana za jedną z lepszych, nie daje wrażenia bycia na wyjątkowej w porównaniu do innych. Przychodzi tu całkiem sporo ludzi, gdzieniegdzie leżą śmieci. Spędzenie tutaj urlopu w Flic en Flac byłoby zmarnowaniem potencjału Mauritiusa.

Południe wyspy jest mocno lokalne, z małymi miasteczkami, gdzie można lepiej zaobserwować przeciętne życie mieszkańców Mauritiusa. Tutejsze plaże nie są może jak z pocztówki, ale zdecydowanie warto odwiedzić te strony choćby po to, żeby poznać inną twarz wyspy.

Ze wschodem zapoznałyśmy przede wszystkim od Trou d’Eau Douce, rybackiej miejscowości, o typowo lokalnej atmosferze z kilkoma słynącymi z dobrych ryb i owoców morza restauracjami. Pocieszające było też zobaczenie tutaj prostych, lokalnych domów o płotach sklejonych z przypadkowych materiałów, zlokalizowanych na plaży o białym piasku i turkusowej wodzie. Widok za milion dolarów, który nie jest jeszcze zarezerwowany tylko dla wybrańców.

Północne wybrzeże jest najbardziej turystyczną częścią wyspy i z tego też względu odpuściłyśmy sobie zobaczenie go. Nikt nie był w stanie podać dobrego powodu, dlaczego warto byłoby się tam wybrać, więc najdalszym miejscem jakie odwiedziłyśmy na północny był Ogród Botaniczny w Pamplemousses.

Podsumowując: gdybym wybrała się na Mauritius raz jeszcze, ponownie wybrałabym do zatrzymania się południowo-zachodnią część wyspy.

Mauritius informacje ogólne

Zachód słońca w Tamarin Bay


Najlepsze miejsce w naszym mieszkaniu – ogromny taras, na którym z przyjemnością spędzałyśmy każdą przerwę od zwiedzania

Mauritius informacje ogólne


Sprzedawca kokosów przy drodze na południu wyspy

Mauritius informacje ogólne

Mauritius informacje ogólne

Rybacka miejscowość na wschodzie –  Trou d’Eau Douce

 



Wspominałam już na Facebooku, że magię Mauritiusa da się w zaprezentować tym zdjęciem. Samolot na leciał na wyspę zapchany do ostatniego miejsca, a w 1/3 wracał pusty. Przypadek? Nie sądzę 😉

klm jedzenie w samolocie
Nie wiem czy każdy zdaje sobie sprawę, ale jeżeli przestrzegacie jakiejś diety, to przy długich lotach do 24h przed wylotem w menu rezerwacji posiadacie opcje do wybrania specjalnego posiłku. Zaliczają się do tego m.in. takie diety jak wegetariańska, wegańska, bezglutenowa, bezlaktozowa, niskotłuszczowa, niskosodowa. Na zdjęciu przykład wegańskiego menu i niskosodowego. Po lewej curry z kalafiorem i groszkiem, serwowane z ryżem i szpinakiem, do tego sałatka z ogórków i pomidorów oraz wege galaretka z owocami, a po prawej pierś z kurczaka z ziemniakami i warzywami.

Bardziej świadomy catering KLM

Ode mnie linie dostają plusa za świadomość w temacie środowiska. Mogłaby być jeszcze większa, ale są na dobrej drodze.
KLM było pierwszą europejską linią lotniczą, która zrezygnowała z masowej produkcji drobiu oraz jajek, podobnie jeżeli chodzi o olej palmowy (jeżeli pojawia się w produktach, to certyfikowany). Ryby wykorzystane w daniach są albo z certyfikatem MSC/ ASC lub pochodzą z zielonej listy WWF dotyczącej spożycia ryb i owoców morza. Serwowana czekolada również odznacza się certyfikatem UTZ lub fairtrade, podobnie jeżeli o kawę (UTZ).
Wraz z początkiem 2017, firma zamieniła ciężkie cateringowe wózki na 8kg lżejsze, co robi sporą różnicę, biorąc pod uwagę, że na pokładzie Boeinga 747 znajduje się takich wózków 70.
Część akcesoriów zrobiona jest z materiałów pochodzących z odzysku, zużyte trafiają do recylingu, linie przeprojektowały też opakowania kanapek i zrezygnowały z większości magazynów i gazet przenosząc je do aplikacji KLM Media – zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów to nieustanna misja KLM. Pomóc w tym projekcie możecie choćby przez nie wymienianie ciągle plastikowego kubka na napoje na nowy, ale korzystać z niego wielokrotnie.


Najlepsza niespodzianka czekała na koniec, w samolocie z Amsterdamu do Berlina spotkałam Rodzinę bez Granic! Wracali właśnie z Tajlandii, a pierwszego posta z ich wyjazdu znajdziecie tutaj.

Sprawdź inne posty z Mauritiusa:

Kuchnia Mauritiusa – dania, których warto spróbować na wyspie!

Mauritius pamiątki – co przywieźć z wyspy