Naturalne atrakcje województwa Lubuskiego
Zielona Góra i okolice rzadko pojawiają się na moim blogu, bo pobyt u siebie najczęściej wykorzystuję do nacieszenia się domem i rzadko gdziekolwiek się ruszam. Czasem jednak nadarzają się okazję do zwiedzania regionu i poznania lepiej swoich okolic. W moim przypadku najczęściej zdarza się to przy okazji odwiedzin znajomych, chcąc pokazać im większą część województwa.
A tym razem moja czerwcowa wizyta w domu zgrała się z obchodami święta województwa Lubuskiego, w którym uczestniczyłam razem z National Geographic. Park Mużakowski był akurat lokalizacją tego wydarzenia.
A dzisiejszy post zapozna Was lepiej z tym miejscem, ale też z kilkoma innymi naturalnymi walorami Lubuskiego. Sprawdźcie jakie okolice dobrze nadają się do wycieczek pieszych, rowerowych, a nawet zwiedzania kajakiem. Może zachęcą Was do wybrania się w te strony?
Naturalne atrakcje województwa Lubuskiego – 5 miejsc, które warto odwiedzić
Park Mużakowski
Skoro już wspomniałam o tym miejscu, to i od niego zacznę. Park Muskau (z niem.) założony został w pierwszek połowie XIX wieku przez niemieckiego księcia, Hermana von Pucklera. Zamieszkiwał on pałac na terenie parku, a w wolnych chwilach, kiedy nie romansował z kolejnymi kobietami, zajmował się planowaniem i gospodarowaniem otaczającej zieleni. Sprzyjało temu malownicze położenie w dolinie Nysy. W naturalne walory przyrody Puckler umiejętnie wkomponował ogrody oraz architekturę. Niestety w czasie II Wojny pałac został niemal doszczętnie zniszczony, przez park przechodziła granica obu państw i chcąc nie chcąc miejsce zostało zapomniane na lata. Z czasem pojawiły się pomysły odbudowy pałacu Bad Muskau, odświeżenia ścieżek, ogrodów, a otwarta granica ułatwiła współpracę ze stroną polską. Po wielu latach pracy, park wrócił do dawnej świetności i dzisiaj jest przykładem bardzo dobrej współpracy polsko-niemieckiej.
Niemiecka część parku
Szczególnie dobrze utrzymana jest niemiecka część parku. To tutaj znajduje się odnowiony pałac, ogrody, oranżeria oraz kilka innych upiększających teren pałacu budynków. Natomiast powierzchnia po stronie polskiej jest ponad dwukrotnie większa, a także bardziej dziewicza.
Ze względu na rozległy teren, park najlepiej zwiedzać moim zdaniem na rowerze. We wnętrzu pałacu znajduje się interaktywne muzeum oraz galeria, w której zawsze odbywa się jakaś wystawa. Kawiarenka w pobliżu pałacu (też po stronie niemieckiej) jest z kolei dobrym pomysłem na zrobienie sobie przerwy na kawę i ciasto.
Zdjęcia: Adam Brzoza/ National Geographic
Geopark Łuk Mużakowa
Kolejną atrakcją przy granicy polsko-niemieckiej jest Park Krajobrazowy “Łuk Mużakowa”, na terenie którego znajduje się widocznie ukształtowana morena czołowa sprzed 300 000 lat. Rozciąga się od regionu Brandenburgii przez Saksonię aż po Polskę, a z loku ptaka kształtem przypomina ogromny łuk.
W XIX i XX wieku wydobywano tutaj węgiel brunatny, a dzisiaj na terenie kopalni znajduje się największe w Polsce “pojezierze antropogeniczne”. Zbiorniki wodne wyróżniają się kolorami wody (np. brunatno- czerwony czy zielony), na które wpływa zróżnicowany skład chemicznym.
Kiedy najlepiej podziwiać kolorowy wody?
Wyjątkowe barwy są najlepiej widocznie o wczesnych godzinach rannych lub popołudniowych.
Z kolei panoramę parku i morenę podziwiać można z wysokości, wspinając się na 24m wieżę między Łęknicą a Przewozem lub z 36-metrowej wieży widokowej nad jeziorem Felixsee, ok 20km na płn-zach. od Łęknicy.
Dobrze rozwinięta infrastruktura parku w postaci wielu kilometrów utwardzanej ścieżki sprawia, że park nada się na długie spacery, jazdę rowerem, a także uprawianie Nordic Walking.

Naturalne atrakcje województwa Lubuskiego – Geopark Łuk Mużakowa
Zdjęcia: Adam Brzoza/ NatGeo
Łagów i okolice
Łagów to prawdopodobnie najbardziej malownicze miasteczko województwa i jedno z ładniejszych w Polsce. Leży nad dwoma jeziorami, Łagowskim i Trześniowskim, połączonymi przesmykiem przechodzącym przez centrum miejscowości. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca, jest położony na wziesieniu gotycki Zamek Joannitów, z wieżą o wysokości 35m, skąd podziwiać można widoki na okolicę. Łagów jest też gospodarzem kilku imprez kulturalnych, co roku odbywa się tu m.in. najstarszy polski festiwal filmowy, “Lubuskie Lato Filmowe”.
Park Krajobrazowy
Będąc na miejscu warto zapoznać się też z zielonymi okolicami miasteczka, wybierając się na spacer do Łagowsko- Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. Położenie parku uatrakcyjnia polodowcowa rynna o długości 15km, której stoki potrafią być nachylone pod kątem 50 stopni. Jej dno wypełniają wspomniane wyżej jeziora. Ich czysta woda zachęca do uprawiania wodnych rekreacji, pływania kajakiem, łódką czy rowerem wodnym. Na terenie parku znajdują się też trzy rezerwaty, chroniące m.in. ponad 130-letnie i wysokie na 30m buki. Zobaczyć to wszystko można podążając ścieżką przyrodniczo-historyczną “Sokola Góra” (1.5km). Obejmuje ona atrakcje Łagowa, ale również prowadzi do rezerwatu “Nad Jeziorem Trześniewskim” z cennymi siedliskami leśnymi.

Naturalne atrakcje województwa Lubuskiego – Łagów i okolice
Zdjęcie: Piotr Chara
Park Narodowy “Ujście Warty”
Prawdopodobnie największą naturalną atrakcją północnej części województwa jest Park Narodowy “Ujście Warty”. Na podmokłych terenach parku żyje około 245 gatunków ptaków, również zagrożonych. Jest to jeden z największych rezerwatów ptactwa błotnego i wodnego Europy. Teren ponad 800h, to przede wszystkim łąki i pastwiska, poprzecinane kanałami wodnymi. Zwiedzanie ułatwiają punkty obserwacyjne i ścieżki przyrodnicze z umieszczonymi na szlaku tablicami informacyjnymi. Jest to kolejne miejsce, które również bardzo dobrze nadaje się na wycieczki rowerowe. Zaczynając od krótszej trasy (2km) jaką jest “Ptasi Szlak”, na zachód od Słońska, po dłuższe jak “Na dwóch kółkach przez polder północny”. Trasa dzieli się na łatwiejszą i trudniejszą – o długości 30km i po różnego rodzaju podłożu.

Naturalne atrakcje województwa Lubuskiego – Park Narodowy “Ujście Warty”
zdjęcia: Piotr Chara
Pszczewski Park Krajobrazowy
Tutaj wszystko kręci się wokół wody, dużych, przejrzystych jezior i rzeki Obry. Miłośników plażowania przyciągną jeziora Głębokie, Lubikowskie i Szaracz, ze względu na czystość wody i dogodne plaże. Jezioro Szaracz graniczy też z głównym punktem tego rejonu, Pszczewem. Zaglądając tutaj do punktu informacji turystycznej poza pogłębieniem wiedzy o okolicy, zobaczyć można zachowaną wewnątrz budynku czarną kuchnię oraz warsztat szewski z początku XX wieku.
Na południe wsi aż do Trzciela, wzdłuż wschodniego brzegu jezior, ciągnie się niebieski szlak pieszy i zielony rowerowy. Po drodze znajduje się rezerwat ornitologiczny “Jezioro Wielkie”. Z kolei miłośników historii zainteresują okolicę Międzyrzecza, z pokaźnym kompleksem poniemieckich fortyfikacji z lat 30tych XX w. Bunkry i podziemne tunele o głębokości 30-50m oraz łącznej długości ok 30km należą do największych atrakcji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień.
Kajakiem
Rzeka Obra jest natomiast cenionym szlakiem kajakowym, na którym poradzą sobie również nisko zaawansowani kajakarze. Główny szlak rozciąga się na długość aż 150km między Kopanicą a okolicami Skwierzyny, gdzie Obra uchodzi do Warty. Ulokowane wzdłuż rzeki pola namiotowe umożliwiają wygodne biwakowanie, jednak przebycie całego odcinka wymaga poświęcenia 7-10 dni. Możliwe są też oczywiście krótsze, jednodniowe wycieczki, a sprzęt wypożyczyć można w każdej większej nadrzecznej miejscowości.

Naturalne atrakcje województwa Lubuskiego – jezioro Lubikowskie
Zdjęcia: Piotr Chara
Na blogu znajdziesz też wpisy z innych części Polski:
Pomysł na weekend w Kotlinie Kłodzkiej
Kotlina Kłodzka – polecane noclegi
Jeziorak – polecane noclegi i smaki Pojezierza Iławskiego
Kulinarny przewodnik po Krakowie w nawiązaniu do historii