Jeżeli zapytalibyście mnie o najciekawszą dolinę w regionie Salzburga – bez zastanowienia wskazałabym Gasteinertal. Powód jest prosty- mało która dolina oferuje tak wyjątkową różnorodność atrakcji.
Otoczona górami, z mnóstwą ilościa górskich wędrówek, a przy tym bogata historycznie i kulturalnie. Do odwiedzenia zapraszają tu miejscowości Dorfgastein, Bad Hofgastein oraz położona niesamowicie malowniczo Bad Gastein.
A żeby pokazać Wam jak ciekawie można spędzić tutaj letnie wakacje, przygotowałam posta z 12 punktami, uwzględniającymi zarówno atrakcje jak i praktyczne informacje.
1. Spacery po Bad Gastein
Mam małą słabość do klimatycznych kurortów uzdrowiskowych, mających za sobą ciekawą historię, która pozostawiła po sobie piękną architekturę. W Austrii jest kilka takich miejscowości, a do najciekawszych na pewno zalicza się właśnie Bad Gastein.
Ślady pierwszych osadników w dolinie sięgają aż 6000 lat wstecz. W XVI wieku wydobywano tutaj na niemałą skalę złoto i srebro, ale najpiękniejsze ślady pozostawił po sobie XIX wiek. Bad Gastein kwitło wówczas jako miejscowość uzdrowiskowa do której zjeżdżali się dobrze sytuowani turyści ze wszystkich stron Austro-Węgier i okolicznych państw. Regularnymi bywalcami byli tu oczywiście członkowie rodziny Habsburgów. Wakacje spędziły tu też tak znane postaci jak np. Albert Einstein czy Sigmund Freud.
Bad Gastein zachwyca są panoramą i położeniem. Różnice wysokości między poszczególnymi ulicami potrafią tu naprawdę duże, bo miejscowość wbudowana jest wąwóz. Spacery stają się może przez to trochę wymagające, ale za to nie da się odmówić jej wyjątkowej fotogeniczności!
Widok z Villi Solitude.
2. #Accidentallywesanderson
Patrząc na najbardziej charakterystyczny hotel Bad Gastein, ciężko nie odnieść wrażenia, że Grand Hotel de l’Europe był być może był jedną z inspiracji Wesa Andersona przy filmie Grand Budapest Hotel.
Zbudowany w 1909, wysoki na 10 pięter, był w tamtym czasie jednym z największych i najbardziej imponujących hotelu Austro-Węgier. Z perspektywy czasu i świadomości kosztów utrzymania, rozmach z jakim powstał, wydaje się oczywiście mocno wyolbrzymiony. Hotel działał z sukcesem na początku działalności i w latach 70-80, ale nigdy nie zdołał się utrzymać przez naprawdę długi okres czasu.
Dzisiaj część pokoi jest w prywatnych rękach i można rezerwować je na booking.com. Piwnice budynku wynajmowane są z kolei pod różne wydarzenia. Sami zaliczyliśmy tutaj dwa lata temu bardzo fajną imprezę!
3. Wodospad na orzeźwienie
Jednym z najbardziej charakterystycznych obrazków Bad Gastein jest przecinający centrum wodospad. Jego długość, to w sumie 340m, a najbardziej efektownie prezentuje się z mostu głównej ulicy miejscowości. Najwięcej wody zaobserwujecie tu późną wiosną i wczesnym latem. To też wymarzone miejsce do znalezienia się w upalny dzień. Temperatura przy wodzie jest niższa o kilka stopni. Niewiele kojarzę miejsc, gdzie różnica ciepła byłaby aż tak duża, na tak małym odcinku. Oczywiście na niekorzyść działa to w dni, kiedy jest zimno.
P.S. Przy tym wodospadzie cesarskiego sznycla ubijał kilka lat temu nie kto inny, jak sam Robert Makłowicz.
4. Dobra kawa – nieoczywista przyjemność alpejskich dolin
Dobre kawiarnie znajdziecie w każdym większym, austriackim mieście. Niektóre hotele nastawione na kulinarnie bardziej świadomych gości również dbają o porządną kawę, ale jednak znakomita większość serwuje bardzo przeciętną. W Bad Gastein jest kilka miejsc, które wiedzą co robią! Numerem jeden jest prowadzony przez Szwedki maleńki lokal The Blonde Beans. Kolejny adres to Betty’s Bar, a ponadto na dobra kawę i dobrą atmosferę możecie liczyć w Hotelu Miramonte i Hotelu Regina.
Wnętrze Hotelu Regina.
5. Wydarzenia i aktywności oferowane przez Gasteinertal
Biuro promocji Gasteinertal działa prężnie, a efekty to spójny koncept, dopracowany program i regularne wydarzenia. Dlatego niezależnie od tego jakie macie plany, za jeden z pierwszych celów polecam obrać punkt informacji turystycznej w Bad Gastein. Możecie podpytać tu po angielsku o wskazówki, poradzić się w kwestii pobytu, zapisać się na wycieczki (np. spacer z przewodnikiem po Bad Gastein) ale też odebrać broszury poświęcone różnym tematom spędzania wolnego czasu.
Załapaliśmy się na miejscu na obchody letniego przesilenia. W weekend poprzedzający najdłuższy dzień w roku, w górach rozpalane są ogniska. Na Stubnerkogel odbywa się główne wydarzenie z możliwością wjazdu kolejką na szczyt i zjazdem do godz. 23. Super było podziwiać okoliczne góry o zachodzie słońca i w te najdłuższe dni!
6. Wędrowanie po górach
Nie ma bardziej oczywistej aktywności w dolinie Gastein niż skorzystanie z jej pięknego otoczenia gór! Możliwości wędrówek jest tu bardzo wiele, o różnym poziomie trudności, rodzaju tras i długości.
Podrzucam pomysły na trzy z wielu wędrówek wartych uwagi:
Reedsee
Wędrówka prowadząca do Reedsee, jeziora z pięknym widokiem, otoczonym górami. Zanim wynagrodzicie sobie trud widokami, przygotujcie się na 2h całkiem stromego podejścia przez las. Podłoże bywa śliskie, dlatego niezbędne będzie tutaj górskie obuwie. Przy jeziorze z kolei przyda się wiatroszczelna kurtka, bo bywa tu wietrznie. Przy Reedsee nie ma schroniska, dlatego żeby w pełni nacieszyć się celem, nie zapomnijcie zabrać dobrej szamy i urządzić sobie małego pikniku.
Treasa powrotna prowadzi tą samą ścieżką w dół.
Suma podejść: 797m
Długość: 11.85km
Czas trwania: 4:30h
Początek trasy: Z Bad Gastein kierować się na Kötschachtal – zarówno autem jak i autobusem. Samochodem jechać w do końca doliny, aż nie będzie to dalej możliwe. Tam można zaparkować auto i dalej ruszać w trasę na pieszo. Szlak jest bardzo dobrze oznaczony.
Wędrówka zaczynająca się w Nassfeld, czyli zimą moim ulubionym ośrodku Sportgastein. Prowadzi do schroniska Niedersachsenhaus znajdującego się na grzbiecie góry dosłownie po środku doliny Gastein i Rauris na 2471m. Można tu zarezerwować nocleg, potraktować jako cel wędrówki, lub przerwę w drodze (2h) na szczyt Herzog-Ernst-Spitze na 2.933m. Dojście do schroniska wymaga tylko kondycji, techniczne umiejętności na tym odcinku, jak i w drodze na szczyt nie są wymagane.
Suma podejść: 855m
Długość: 4.45km
Czas trwania: 3:00h
Początek trasy: Parking przy Valeriehaus w Nassfeld/ Sportgastein. Można tutaj dotrzeć zarówno samochodem, jak i miejskim autobusem. Przez pierwsze 10min idzie się w kierunku Veihhauser Alm, po czym droga skręca w prawo, ale szlak prowadzi nadal prosto. Niedługo potem patrząc w górę widać już cel wędrówki.
Paarseen
Kolejna wędrówka z jeziorem w górach, bo to zawsze sposób na urozmaicenie górskich widoków. Szlak prowadzi przez las i przechodzi obok schroniska Steiner Hochalm. 2km dalej i 400m w górę, dotrzecie do jezior, mniejszego i większego. Podejście wynagradza piękna panorama – masyw Hochkönig na północy, dolinę Gastein na południu i ostatecznie widok na Paarsee.
Suma podejść: 1.000m
Długość: 15km
Czas trwania: 7h
Początek trasy: Wędrówka rozpoczyna się w Bergl, Dorfgastein. Za hotelem Landhaus Hauserbauer znajdują się miejsca parkingowe, gdzie można zostawić auto.
7. Bad Hofgastein
Położona zaledwie 10min drogi od Bad Gastein, Bad Hofgastein, klimatem przypomina już znacznie bardziej alpejskie wioski. Termalny basen Alpentherme oraz hotele uzdrowiskowe ściągają tutaj starszych kuracjuszy, tworząc tym samym atmosferę dość typową dla uzdrowiskowych miejscowości . Obserwując spacerujące starsze pary, siedzących na ławeczkach dziadków, koncerty w parku, czułam się naprawdę jak na wakacjach!
Bad Hofgastein ma szeroka bazę noclegową i niższe ceny niż główna miejscowość doliny, dlatego jeżeli to dla Was ważny argument, polecam rozważyć możliwość zatrzymania się właśnie tutaj.
Mieszkaliśmy w otwartym w maju tego roku Hotelu Blü. Tradycyjny hotel w starym, klasycznym budynku przeszedł dużą renowację. Powrócił w nowoczesnym, casualowym stylu, z bardzo ładnym wnętrzym i pozytywnie wyróżniającą się kuchnią. Na dachu znajduje się sauna, pomieszczenie do jogi i ogromny taras pokryty trawą, gdzie można odpoczywać po dniu spędzonym w górach.
Restauracja była jednym z najprzyjemniejszych akcentów hotelu. Karta dań, gdzie dania kuchni wegetariańskiej i roślinnej nie są traktowane po macoszemu, to bardzo miła odmiana dla większości alpejskich hoteli!
8. SPA na deszczowy dzień
W górach, gdzie nie brakuje outdoorowych atrakcji, ciężej zaplanować program na dzień, kiedy od rana do wieczora leje deszcz. Tu z pomocą przychodzą termy! W Dolinie Gastein do wyboru są aż dwa kompleksy basenów termalnych. W centrum Bad Gastein to Felsentherme lub Alpentherme w Bad Hofgastein.
W Alpentherme jesteśmy częstymi goścmi i bardzo lubimy tamtejszą saunę oraz rytuały, które teraz w czasie pandemii są nieco ograniczone. Latem najciekawsza jest część basenów na zewnątrz oraz przestrzeń z leżakami i sztuczne jezioro. Małych gości ucieszy z kolei część zadedykowana specjalnie dla dzieci.
Photo by Alpentherme
9. Joga w Gastein
Dolina Gastein była jedną z pierwszych w Austrii, które włączyły jogę do tutejszych atrakcji i rozbudowały na większą skalę niż jogę w hotelach. Dwa razy w roku, przed głównym sezonem letnim i przed zimowym (15-26.2021), odbywają się tu tygodnie jogi. W ofercie znajduje się program warsztatów od rana do wieczora. Można wziąć udział w całym programie lub zapisywać się na tylko pojedyncze zajęcia. Minusem może być to, że większość z nich prowadzona jest po niemiecku. Obejmują natomiast nie tylko jogę, ale też medytację. Sami dołączyliśmy do lekkiej wędrówki z elementami medytacji określanej na stronie jako Kąpiel Leśna. To był dość nietypowy, ale bardzo relaksujący poranek.
10. Zbieranie jagód i grzybów
Jeżeli mieszkacie w mieście, pewnie rzadko zdarzają wam sie wycieczki na jagody albo grzyby. Wakacje w górach latem mogą być okazją do nadrobienia tej prostej, ale bardzo satysfakcjonującej czynności. Poza tym gwarantuję, że w połączeniu z wędrowaniem i pięknymi widokami, to naprawdę super sposób na spędzenie poranka. O wskazówki co do lokalizacji możecie pytać w informacji turystycznej.
11. Gasteincard
Zatrzymujac się w dowolnym hotelu, nie zapomnijcie zapytać o Gasteincard. To darmowa karta gwarantująca zniżki na wiele atrakcji, wyciągi górskie, udział w wydarzeniach czy aktywnościach. Niektórych z nich są dzięki karcie bezpłatne, a w pozostałych przypadkach chodzi zazwyczaj o zniżkę kilku euro. Przy kilku osobach zbierają się zatem większe sumy, a poza tym nic nie tracicie, bo karta nic nie kosztuje.
12. Wakacje z dziećmi
Dolina Gastein jak najbardziej przyjazna jest rodzinom z dziećmi. Poza wspomnianymi wyżej możliwościami spędzania czasu, z których większość można realizować też z dziećmi, biuro promocji turystycznej ma przygotowana listę atrakcji dedykowanych przede wszystkim dzieciom. Już na samym początku pobytu polecałabym wybrać się do informacji turystycznej Bad Gastein, odebrać broszury i zorientować się w możliwościach i aktualnych wydarzeniach.
Kilka z atrakcji dla dzieci to:
- Nature Experience Dorfgastein – interaktywny plac zabaw ze stacjami uczącymi o lokalnych skalach i wydobywaniu minerałów. Na miejscu jest bardzo długa zjeżdzalnia, miejsca do wspinania jak i zabawy z wodą. / wstep darmowy
- Trzy krótkie wędrówki bardzo przyjazne dzieciom – Sagenweg, Bärenweg, Naturerlebnisweg są przygotowane pod dzieci, z grami i zabawami, oraz pojawiającą się od czasu do czasu postacią Gastiego – maskotki doliny.
- Płukanie złota- w nawiązaniu do historii wydobywania złota w dolinie, co piątek o godz. 10, dzieci mogą spróbować płukania złota, w miejscu gdzie kiedyś znajdowała sie kopalnia. / wejście 5€ z karta lub 7€ bez
Mam nadzieję, że podobała się Wam się relacja, a post przyda się do zaplanowania wakacji w Austrii latem!