Menu
Austria / Food / Podróże / Restauracje

Salzburg – gdzie spróbować kuchni austriackiej? Polecane restauracje

Salzburg gdzie zjeść – lista polecanych restauracji z kuchnią austriacką

Przy kulinarnych trendach napływających do Austrii z różnych stron świata, tradycyjna kuchnia nadal zajmuje bardzo ważne miejsce w żołądkach Austriaków. Poza największymi miastami, wcale nie jest łatwo znaleźć lokale z jedzeniem, które wybijają się z tego nurtu. Tak jak w Polsce bywa z tym problem, tutaj nieważnie gdzie będziecie w Austrii- na pewno nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem tradycyjnej kuchni.

Gdyby ktoś zapytał mnie o ulubioną austriacką restaurację w Salzburgu, nie umiałabym wskazać tej jednej, najlepszej. Powiedziałabym, że na pewno kilka tradycyjnych lokali jest na bardzo podobnym, dobrym poziomie. Również pod względem karty dań, jakości produktow i sprawiedliwych cen.

Wybrałam tutaj kilk lokali, z których mam najlepsze wrażenia i do których wracam. A na końcu posta podrzuciłam też alternatywne opcje, gdybyście mieli problemy ze znalezieniem wolnego stolika w wyróżnionych 6 miejscach.

Salzburg gdzie zjeść – polecane lokale z kuchnią austriacką w dużym skrócie:

 

BÄRENWIRT

Popularne miejsce zarówno wśród mieszkańców i turystów, zlokalizowane w obrębie starego miasta.
Największe wrażenie robi fakt, że restauracja działa od 1663!
W karcie znajdziecie wiele typowo austriackich dań i całkiem długą listę deserów. Warto mieć jednak na uwadze, że wybór dań wegetariańskich jest dość mały. Dużą zaletą Bärenwirt jest fakt, że posiadają w karcie piwo Augustiner, z najbardziej charakterystycznego browaru miasta, znajdującego się 5min od lokalu. Ułatwieniem jest też fakt, że stolik można zarezerwować przez stronę internetową lokalu.

Salzburg polecane restauracje

Salzburg gdzie zjeść – wnętrze lokalu Bärenwirt

kuchnia austriacka - kaspressknodel

PAULI STUBM

Wejście wąskimi schodami do Pauli Stubm przenosi o kilkaset lat wstecz. Zlokalizowana na pierwszym piętrze kilkusetletniego budynku restauracja działa tutaj nieprzerwanie od 1930.
Menu zawiera wiele wartych spróbowania klasycznych potraw, a jednocześnie oferuje więcej wegetariańskich dań niż inne tego typu restauracje. Kolejne plusy to przyjazna obsługa i ogródek do siedzenia na zewnątrz.
Dość nietypowe jest też otoczenie – lokal mieści się na charakterystycznej uliczce, która kiedyś słynęła z domów publicznych. Do dziś zachował się najstarszy z nich (działający od 1501r) i znajduje się kilka kroków od restauracji.

URBAN KELLER

Adres również poza turystycznym szlakiem, ale w bardzo ładnie odrestaurowanym starym budynku. Część zajmuje restauracja, a w nowocześniejszym fragmencie znajduje się bar z kilkunastometrowym sufitem. W sezonie letnim funkcjonuje tu też duży, ale jednocześnie przytulny ogródek piwny. Kiedy w centrum miasta ciężko o wolny stolik, tutaj prawie zawsze znajdzie się wolne miejsce, bo przeważają lokalni goście.
Najlepsze co serwuje Urban Keller, to ich bardzo dobre domowe eko piwo. Muszę też wspomnieć, że naprawdę stawiają na składniki wysokiej jakości, a potrawy bazują na eko produktach.
Z tradycyjnych dań szczególnie warty polecenia jest ich sznycel (tak cienki jak być powinien) lub na przykład niedzielny przysmak Austriaków – Schweinsbraten. To pieczeń wieprzowa z knedlami chlebowymi i sałatką z kapusty (serwowana tylko w środy i niedzielę). W menu znajdziecie też kilka innych tradycyjnych potraw. Wegetariańskie i wegańskie opcje nie robią dużego wrażenia, ale są obecne, mniej lub bardziej wpisując się w austriacką kuchnię.

FUXN

Ze wszystkich wymienionych tutaj restauracji, Fuxn ma najbardziej nowoczesne podejście do tradycyjnej kuchni. Mocno zwracają uwagę na etyczną hodowlę zwierząt, czerpią składniki z lokalnych źródeł na tyle, ile to możliwe. Restauracja znajduje się poza starym miastem, ale latem jest super do siedzenia na zewnątrz. Dzięki dużemu ogrodowi nie jest się przykutym do stołu. Dzieci znajdą tu atrakcję w postaci zagrody z kurami i placu zabaw. W tym roku dodatkowo między drzewami rozwieszono hamaki, więc po posiłku można zrobić sobie drzemkę, albo poczytać książkę. Fuxn ma niezłą wegatariańską ofertę dań jak i bardzo dobre piwo z własnego browaru. Będzie też praktycznym wyborem, jeżeli korzystacie w mieście z samochodu – przy lokalu znajduje się parking.

 

GASTHOF WEISERHOF

Tutaj spotkacie na pewno więcej miejscowych niż turystów, bo lokalizacja jest poza starym miastem. W ich ogrodzie pod kasztanami przyjemnie siedzi się zwłaszcza latem. Kuchnię prowadzi kucharz z pasją w temacie przyrządzania mięsa (również podrobów) i tutaj także przeważają w karcie dania mięsne. Mimo wszystko menu wychodzi nieco poza klasyczne pozycje. Oferuje też austriackie przekąski na zimno. Jako jedyna z wymienionych restauracji wyróżnia się również bogatą kartą win.
P.S. Weiserhof korzysta z mięsa z eko hodowli, dlatego niech nie zdziwią Was wyższe ceny. Jeżeli z kolei wolelibyście wydać mniej, od poniedziałku do piątku można zjeść tu lunch w mięsnej/rybnej wersji lub wegetariańskiej. 12.50€ z zupą lub 13.50€ z sałatką.

GASTHOF SCHLOSS AIGEN

Znana, elegancka restauracja ulokowana w zamku poza centrum, za to w pięknej, zielonej okolicy. Gasthof Schloss Aigen specjalizuje się przede wszystkim w daniu spotykanym znacznie częściej w wiedeńskich restauracjach niż gdziekolwiek indziej. Mowa o Tafelspitz – długo gotowanej wołowinie podawanej z gotowanymi warzywami, ziemniakami i sosem chrzanowym.
Do drugiego popisowego dania zaliczają się ziemniaczane knedle ze skwarkami, znane jako Grammelknödel.
Zjecie tutaj też oczywiście tradycyjnego sznycla, steki, ryby i kilka opcji wegetariańskich. Serwis jest profesjonalny i szybki, a ogród do siedzenia na zewnątrz naprawdę piękny, dlatego polecam wybrać się tu szczególnie w sezonie letnim. Ceny są tu wyraźnie wyższe niż w pozostałych lokalach.

Alternatywnie polecane restauracje, jeżeli powyższe okażą się z jakiegoś powodu niedostępne:

 

Odwiedzasz Salzburg? Sprawdź moje inne artykuły powiązane z tutejszymi atrakcjami:

Moje ulubione trasy spacerowe w Salzburgu
8 pięknych jezior w regionie Salzburga, Górnej Austrii i Bawarii
12 pomysłów na wakacje w Dolinie Gastein
Jarmark bożonarodzeniowy – 6 wyjątkowych poleceń w Salzburgu i okolicach